Çocuklarda boy kısalığının erken tanı ve tedavisi neden Çok Önemlidir

Çocuklarda boy kısalığının erken tanı ve tedavisi neden Çok Önemlidir

Boy Kısalığı, çocuğun boyunun yaş ve cinsiyetine göre kısa olmasıdır. Binlerce hastalık boy kısalığına neden olabilir.

Boy kısalığının fark edilmesi ve tedavi edilmesi hayati özellik göstermektedir.

En başta BİNLERCE HASTALIK boy kısalığına neden olmaktadır. Hormonal hastalıklar başta olmak üzere her hastalık ve patoloji boy kısalığına neden olabilir.

Bu nedenle boy kısalığının erken fark edilip araştırılması birçok hastalığın erken tanınmasına neden olur. Örneğin Çölyak Hastalığı gibi birçok hastalık, asıl olumsuz olarak etkiledikleri organ ya da dokulara ait şikâyetler ortaya çıkmadan boy kısalığına neden olarak çocuk polikliniklerine başvurabilmektedirler. Bu nedenle aileler, boy kısalığı olan çocuklarını asla ihmal etmemelidirler. 

Diğer önemli nokta boy kısalığının erken fark edilmesi ve araştırılması sonucu boy kısalığına neden olan hastalıkların erken tanınması ve tedavi edilmesi, çocukların tedavi başarısını arttırır. Ayrıca boy kısalığına neden olan hastalığın erken tedavi edilmesi de çocuğun ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek problemleri engeller veya en azından problemlerin şiddetini azaltmaktadır.

Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de, boy kısalığına neden olan hastalığın erken tedavi edilmesi, çocuğun erişkin boyunun kısa kalmamasına veya en azından boyunun olabildiğince uzun olmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle hastalıkların erken tanısı için her boy kısalığı en erken zamanda araştırılmalıdır. Çocuklarımız ne kadar erken tanı alırsa o kadar uzun olabilir.

Bu makale 31 Mayıs 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Yazar toplam 33 makale yazdı.

Etiketler
Boy kısalığı nedenleri
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Ankara - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
x
Facebook Twitter Instagram Youtube