Çocuk da yaparım kariyer de :)

Çocuk da yaparım kariyer de :)

Çocuk Da Yaparım Kariyer De :)

Bebek sahibi olacağınızı öğrendiniz ve çok mutlusunuz. Sizi gönülden kutlarım. Çalışan her kadının bebek sahibi olacağını öğrendiği zaman kafasının bir köşesinde şu soru belirir. Peki ya işim ne olacak, gebelik sırasında çalışmaya devam edebilecek miyim?

Birçok kadın gebelikte çalışma hayatına sorunsuzca devam edebilmektedir. Gebelik vücudunuzda birtakım değişikliklere neden olacaktır. Genel sağlık durumunuz, karnınızdaki bebeğin sağlık durumu ve mesleğinizin ne olduğu çalışma hayatınızı etkileyecek olan faktörlerdir. Bazı meslekler gebelik sırasında tamamen emniyetli olurken, bazılarında gebeliğin başında veya ilerleyen dönemlerinde işi bırakmak veya değiştirmek gerekebilmektedir. Gebelik sırasında ilk doktor kontrolunuzda iş ortamınızla ilgili bilgileri doktorunuzla paylaşın. Eğer çalışan bir anne adayı iseniz amacınız her zaman güvenli ve konforlu bir çalışma ortamı yakalamak olmalıdır.

Masa Başı İşler

Gebelik sırasında masa başında veya bilgisayar kullanmayı gerektiren işler genellikle güvenlidir. Bilgisayarın bebeğiniz üzerine zararlı bir etkisi gösterilmemiştir. Bu meslek grubunda hastalarımızın en önemli şikayeti vücuttaki ödeme bağlı olarak el bileklerinde ortaya çıkan ağrıdır. Karpal Tünel Sendromu dediğimiz bu durum, klavye kullanmanızı zorlaştıracaktır. Uzun oturma süreleri, sırt, boyun ve omuz ağrılarına neden olabilmektedir.

Aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir:

sık ara verin, yerinizden kalkın, ödemi azaltmak ve kan akışını hızlandırmak için yürüyün

sırtınız için destekleyici yastık kullanın

bilgisayar kulanırken doğru el ve kol pozisyonunu sağlamaya çalışın. Klavye kullanıyorsanız el bileği desteği kullanabilirsiniz

boynunuzu ve omuzunuzu destekleyici ürünler kullanın

bacak bacak üstüne atmamaya çalışın

Ayakta Yapılan İşler

Uzun süreler ayakta kalmayı gerektiren işler, sırt ve bacak ağrılarına neden olacağından özellikle gebeliğin son dönemlerinde zor olabilir. Bebeğe doğru olan kan akımı, uzun süre ayakta durmakla azalacağından bu durum bebekte büyüme ve gelişme geriliğine neden olabilir.

Aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir:

bir ayağınızı yüksek bir basamağa koyarak sırt ağrınızı azaltabilirsiniz

ayakta durmak yerine yüksekçe bir sandalyeye oturabilirsiniz

sık ara verin, oturun ve ayaklarınızı yüksek bir yere uzatın

alçak topuklu, rahat ayakkabılar giymeye özen gösterin

Ağır İşler

Sıklıkla ağır kaldırma, çekme, itme veya daha farklı fiziksel güç gerektirecek bir işiniz varsa devam edip etmeme konusunda mutlaka doktorunuza danışın. Gebelikte vücudunuzun ağırlık merkezi değişeceğinden, yorgunluk ve halsizlik olabileceğinden sıklıkla düşmeler yaşanabilir.

Çevresel Risk Taşıyan İşler

Çalışma ortamınızda kimyasallar, radyasyon, ağır metaller, gazlar ve biyolojik ajanlar ( virüs, bakteri, mantar ve parazitler) mevcutsa gebeliğiniz sırasında fazladan önlem almanız gerekebilir. Bazı ajanlar anneden bebeğe geçerek veya direk olarak bebeği etkileyerek zarar verebilmektedir. Doktorunuzla fazladan almanız gereken güvenlik önlemleri ile ilgili görüşün ve bunları yerine getirmeye özen gösterin.

Sık Seyahat Gerektiren İşler

Sık seyahat etmeniz gerekecekse seyahat dönemlerinizi mümkün olduğunca gebeliğinizin 14-28. Haftaları arasına ayarlamaya çalışın. Bu dönem bulantınız azaldığı, karnınız henüz çok büyümediği ve konforunuz çok bozulmadığı için seyahat yönünden en rahat dönemdir. Gebeliğinizin 36. Haftasından sonra uçak seyahati yapamayacağınızı unutmayın.

Uçak seyahatlerinizde aşağıdaki ipuçları faydalı olabilir.

koridor tarafında bir yer ayırtın, böylece yürümek ve tuvalete gitmek için kalkışlarınız rahat olur

kemerinizi karnınızın altından bağlayın

yemek öğünlerinizin miktarı az olsun

yurdışı seyahatlerinizde yapılması gereken aşılarla ilgili bilgi edinin. Sıtma riski olan bölgelere seyahatten kaçının

Araba seyahatlerinde, sürüş süresinin 4-5 saati geçmemesine özen gösterin. Sık mola verin, yürüyüş yapıp, bacaklarınıza germe egzersizleri yaptırın. Herzaman emniyet kemerinizi takın

Çalışan bir anne adayı için özetle şunları söyleyebiliriz:

işyerinde bulantı kusmayı tetikleyecek faktörlerden uzak durun

sık aralıklarla az miktarda beslenin

protein ve demirden zengin beslenin

sık sık ayağa kalkıp dolaşın, mümkünse birkaç dakikalığına gözlerinizi kapatıp, ayaklarınızı yüksek bir yere kaldırıp dinlenin

doktorunuza danışarak varis çorabı giyebilirsiniz

çok sıvı alın

ev işleri için yardım alın

iş çıkışı bir egzersiz programına katılın veya uzun yürüyüşler yapın

erken yatın, en az sekiz dokuz saatlik gece uyukusu hedefleyin, uyurken bacak aranıza ve belinize küçük yastıklar yerleştirmek konforunuzu artıracaktır

işyerinde stresinizi azaltmak için programlı çalışın, arkadaşlarınızdan destek alın

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Zehra KOÇER, 18 Eylül 1967 tarihinde Kıbrıs’ta doğmuştur. Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ni bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık sonrasında 1999 yılında Çamlıca Medicana Hastanesi’nde göreve başlamış olan Op. Dr. Zehra KOÇER, 10 yıldır buradaki çalışmalarına devam etmekler birlikte Üsküdar'da bulunan özel muayenehanesinde de hastalarını kabul etmektedir.

Etiketler
Anne olmak istiyorum
Op. Dr. Zehra Koçer
Op. Dr. Zehra Koçer
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube