Genital estetik; genital bölgede tıbbi zorunluluk olmaksızın hastanın istem ve tercihi ile yapılan ve son yıllarda tüm dünyada işlem sayısı hızla artan uygulamalardır. Genital estetik işlemleri jinekologlar tarafından gerçekleştirilir. En sık olarak labioplasti (küçük dudakların küçültülmesi) dudaklardaki (labio minora) renk koyulaşmasının tedavisi; büyük dudaklardaki gevşekliklerin düzeltilmesi (labiamajoraplanti); lazerle acısız ve ameliyatsız olarak vajenin daraltılması (vajinal rejuvenation) idrar torbası ve barsak sarkmalarını; rahim sarkmalarının lazerle veya cerrahi olarak giderilmesi işlemleri yapılmaktadır.

Kadın cinsel organları hamilelik, normal doğum, kilo alımı, hormonel bozukluklar; menopoz ve yaş gibi nedenlerle dinamiğini ve fonksiyonunu kaybedebilir. Buda vajina kaslarında gevşeklik; vajina kanalında genişleme ve şekil bozuklukları gibi sorunlara yol açabilir. Dünya literatüründe bu durum vajinal relaxasyon sendromu olarak tanımlanmaktadır. Hepimizin de bildiği gibi bu durum cinsel yaşamı etkileyebilmektedir. Kadında cinsel ilişkilerde yetersizlik duygusuna, estetik kaygısına, orgazm sorunlarına veya hissedememe problemlerine neden olabilmektedir. Bazen de erkeği etkileyerek; cinsel organın vajen tarafından iyice sarılmadığını ve yeterince sıkı olmadığını ifade ederek tatmin olmakta zorlandığından şikayet etmektedir. Bu durumda genital estetik faydalanmak gerekir.

Artık vajina estetiğinde cerrahi müdahale yapmadan; herhangi bir kesi, dikiş ve anestezi kullanılmadan lazer teknolojisini kullanarak hastalarımızı bu sıkıntılı durumdan kurtarmaktayız.

İntemalase lazer; lazer ışınlarının dokularda oluşturduğu foto termal etki ile yeni kolojen üretimini tetikliyor. Bu etki ile uygulama bölgesinde hem mevcut kolojen dokusu hızla yenileniyor hem yeni kolojen lifleri oluşuyor. (Collagen neogenesis and remodeling) sonuçta vajinal kanalda daralma ve yenilenme oluyor. Uluslar arası çalışmalarda intimalase uygulanan % 95 hastada vajinal sıkılık kuvvetle artmıştır; % 97 hastada memnuniyet saptanmış olup yan etkisi olmadığı rapor edilmiştir.

Vagina plasti dediğimiz vagen daraltma ameliyatlarında vagenin belli bir kısmı daraltılabilir, intimalese işlemi ile tüm vageni yarım cm. lik aralıklarla laser ışını ile tarayarak tüm vagen daraltılmaktadır .

İntimalase‘nin Hasta Açısından Avantajları;

Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmiyor.

Uygulama esnasında ve sonrasında acı duyulmuyor.

Günlük yaşama hemen dönülebiliyor.

Ölçülebilir sonuçlar elde ediliyor. (pelvimetri basınç ölçme cihazları ile vajen içi basınç kaydedebilmektedir.)

Yüksek başarı oranı ve hasta memnuniyeti sağlayan etkili bir çözümdür.

Komplikasyon ve yan etkisi riskli olmayan güvenli bir sistemdir.

30 dakika da uygulanabilir.

Cinsel perhiz süresi 15 gündür.

Ayrıca kozmetik jinekolojide lazer ile vulva beyazlatma (vulvanın cildindeki renk koyulaşmasının lazerle giderilmesi “whitening”) rahim ağzı yara tedavisi; genital siğil tedavisi ağrısız ve acısız olarak yapılabilmektedir.


Denizli Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!