.Sağlıklı deneme ve keşifleri yüreklendirecek kadar kararlı ve gelişmeye izin verecek kadar esnek sınırlar belirlenmesi çocuğun sağlıklı gelişimi için fayda sağlar.

Çocuğa sınır koyma, yanlış davranışları önlemek ve kendi kurallarınızı en net ve anlaşılır şekilde öğretmek için ihtiyaç olan en etkili yöntemlerden biridir.

Çoğu anne-baba yanlış davranışları önlemek için tehdit, ceza , ödül yada ikna yöntemlerini dener. Ebeveynler ve çocuk arasında bitmek bilmeyen güç savaşları, örselenmeler, çaresizlik yaşanır. Bu savaşın bir kazananı da yoktur üstelik. İçine düşülen kısırdöngü tekrar eder durur.

Anne- babalar kesin sınır koymayı öğrendiğinde ve uygulamada duvar gibi sağlam durmayı öğrendiğinde yaşanan güç savaşları, çaresizlikler, güvensizlikler yerini kısa sürede güvene ve huzura bırakır.

Örneğin ‘’odanı dağınık bırakma ya da odanı topla’’ sözler davranışlarınızla uyuşmuyorsa ve siz bunları söylemenize rağmen çocuk toplamamakta ısrar ediyorsa ve siz topluyorsanız kendiniz boşa çıkarıyorsunuz demektir. Çocuğa bir süre sonra zaten yapmasa da olur ve bunu isteyen, talep eden yapar mesajı vermiş olursunuz.

Yapılanlar ve uygulananlar arasındaki mesajı anlamak çok önemli. Yapılanlarla çocuğa nasıl bir mesaj veriliyor?

Artık okulda ve evde davranış sorunları oldukça yoğun. Ama bütün bu yaşanan sorunlar önlenebilir sorunlar. Bu sorunların çoğu ailenin yanlış tutumundan dolayı başlıyor.

Çocuklar yaşadıkları dünyanın kurallarını anlamak isterler ve buna ihtiyaçları vardır. Onlardan ne beklendiğini, diğer insanlarla birlikteyken durdukları yeri, ne kadar ileri gidebileceklerini ve çok ileri gittikleri zaman neler olacağını bilmek isterler. Sınırlar bu öğrenme ve keşfetme sürecinde çok önemli bir role sahiptir. Anne-babanın gönderdiği sinyaller ve verdiği mesajlar çok net olmadığı zaman kolayca yıkılabilirler.

Sınırlar çocukların araştırma yapmalarına, onaylanan davranışlarını anlamalarına, büyümelerini anlamalarına, güven içinde hissetmelerine, kontrollü olmalarına, kendilerine güvenmelerine, iç denetim geliştirmelerine yardımcı olur.

Sınırları belirleme dinamik bir süreçtir. Çocuklar büyüdükçe genişler ve değişir. Bu zor görevi başarabilmek için hem kararlı hem de esnek olunmalıdır


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!