Cinsel isteksizlik sebebi, horlama ve uykuda tıkanma mıdır ?
Cinsel isteksizlik sebebi, horlama ve uykuda tıkanma mıdır ?

Uykuda nefesin 10 saniye ve daha fazla kesilmesi Apne olarak adlandırılır. Bu hastalar genellikle kiloludur. Bu hastalığın sebebi solunum yollarında daralma ve tıkanmalara bağlı gelişen bir süreçtir. Bu hastalıkta; gece horlama, solunum durmaları gündüz yorgunluk, sürekli yüksek kan basıncı ve kilo fazlalığı gibi beli başlı belirtileri olmakla beraber pek çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır.

Horlayan ve uyku apne rahatsızlığı olan erkeklerde ve kadınlarda bu durumun cinsel ilgi azlığı ve isteksizlik (libido kaybı ) oluşturduğu tespit edildi. Bu durumun uykusuzluk ve artan gerginlik sonucu tükenmişlik ve uykusuzluğun verdiği kronik yorgunluğa bağlı geliştiğinin, bunun yanı sıra başka faktörlerden de etkilenilmiş olabileceği düşüncesinden yola çıkılarak bu konuda araştırmalar yapılmıştır.

Araştırmacılar, bu durumun bir eksikliğe bağlı olduğunu tespit ettiler. Testosteron gibi cinsiyet hormonları ile ilgisi olabileceğinden şüphelendiler. Uyku bozuklukları ve özellikle uyku apnesi nedeniyle gece sık aralıkla uyanma ve kronik uyku yoksunluğunun bunun nedeni olduğu tespit edildi. Cinsel işlev bozukluğunun sebeplerinden birisinin de cinsel hormon eksikliğine bağlı olduğu ispatlanmış oldu. Şiddetli uyku apnesi olan çalışma grubundaki erkeklerin yaklaşık yarısının da gece boyunca testosteron hormon seviyelerinin anormal derecede düşük seviyelerde salgılandığı tespit edildi. Horlama ve uyku apnesinin cinsel işlev bozukluğu yarattığı biliniyordu. Fakat olayın sebebini bu araştırmacılar kesin olarak ispatlamış oldu.

Bilim adamları 28 ile 64 yaşları arasında 240 kadın ile araştırmalarını yaptılar. Bu grup uyku apnesi olan 80 kadın ile karşılaştırıldı. Hastalardaki apne ile cinsel işlev bozukluğu ve isteksizlik arasında anlamlı oranda sonuçlar elde ettiler.

2009 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar şüpheli uyku apnesi şikayetleri olan ve horlayan 401 erkek hasta üzerinde cinsel problemlerin belirtilerine baktı. Yaklaşık yüzde 70'lik bölümü de erektil disfonksiyon vardı. Cinsel işlevsel bozukluklarının normal kişilere göre 2 kat daha fazla olduğunu tespit ettiler.
Uyku apneli ve horlayan bu hasta grubunda apne rahatsızlığı için yapılan horlama ve apneye bağlı cerrahi ve cpap tedavileri sonucunda şikayetlerinin kaybolduğunu ve cinsel hayatlarında sıkıntı yaşamadıkları rapor edildi.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!