Avrupa ülkelerinin aksine güneş ışınlarının getirdiği nimetlerden fazlasıyla yararlanırken cilt lekeleri ile karşı karşıya kaldığımız da ciddi bir gerçektir. Görünümüzü bozan bizleri rahatsız eden cilt lekeleri deri lekelenmeleri ilerleyen yaş ,hormonal genetik faktörler ilaç ve kozmetik kullanımı ve metabolik hastalıklar sebebiyle oluşabilir.Lekeler aslında vücudumuzun bize uyarısıdır. Ultraviyole ışınlarına fazla maruz kaldığımızın ve cildimizin zarar gördüğünün sinyalidir.

Vucudumuzda bulunan melanosit hücreleri ultraviyole ışınlarına fazla maruz kaldığında fazla melanin pigmenti üretmeye başlar.Melanin pigmenti insan vücudunda bulunan renk pigmentidir.Cilt ne kadar fazla güneş ışınına maruz kalırsa o kadar fazla melanin pigmenti oluşur.Amaç güneşin ultraviyole ışınlarına karşı cildi koruyarak zarar görmesini engellemektir.Ancak aşırı güneş ışını ve ultraviyole ciltte hasarlar meydana getirir sonucunda melaninler hasarlı bölgelere birikerek lekeler şeklinde kendini gösterir.

Günümüzde cilt lekelerinden kurtulmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bunlar Altın iğneli fraksiyonel radyofrekans, Q switch lazer, kimyasal peeling ve enzimatik maskeler gibi yöntemlerdir.Lekeler ortadan kaldırıldıktan sonra önemli olan lekelerin yeniden oluşmasını engellemektir.Bunun için cilde iyi bakılmalı, düzenli olarak profesyonel ellerde cilt bakımı yaptırılıp, cildin ihtiyacı olan nem ve vitaminleri yerine koymaya gayret edilmelidir.Dermokozmetik cilt bakımı ürünleri düzenli kullanıp cilt canlı tutulmalıdır. Cildi ultraviyole ışınlarından koruyan güneş koruyucuları kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bütün bakımlara rağmen melonosit hücresinin fazla melanin pigmenti üretmesi engellenemiyor ve ciltte lekeler tekrarlanıyorsa ek olarak , enzimatik peeling kullanarak leke oluşumu engellenebilinir . Leke oluşumunun tüm yolları kapatıldığı zaman cilt lekelerinin yeniden ortaya çıkması engellenmiş olur. Ultraviyole’ ışınına fazla maruz kalınan yaz aylarında ciltte enzimatik peeling daha fazla kullanırken, kış aylarında azaltarak kullanılması tavsiye etmekteyiz.

Unutmayalım, en güzel giysimiz cildimizdir. Cildimize iyi bakalım.


Mersin Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!