Burun Estetiği (Primer Rinoplasti)

Vücudumuzda en dikkat çekici alanı yüzümüzdür ve en çarpıcı organımız da burnumuzdur. Burun yüzün tam orta bölümünde bulunur, ve yüzde en çok dikkat çeken, işlevsel ve estetik açıdan önemli bir organdır. Yapısal olarak yüz hattarı ile orantısız görünümlü bir burun, kişinin iç dünyasını mutsuz kılar ve güven eksikliği yaratabilir. Dış görünümün önemli olduğu çağımızda direnmek bazı insanlar için zor olabilir. Burunlarıyla ilgili iç dünyalarındaki olumsuz düşüncelerden dolayı aile, iş yada sosyal ilişkilerinde sorun yaşayayan kişiler ameliyattan sonra sosyal ilişkileri, başarıları ve kendilerine güvenleri artabiliyor.

Burun estetik operasyonları ile burnunuzu küçültebilir veya büyütebilir,urun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açıyı değiştirebilir, burun kemerinin veya burun ucunun şeklini değiştirebilir veya burun delikleriniz küçültülebilir. Ayrıca nefes almamızda sorun oluşturan sinüzit, burun etleri, polip, ve deviye septum gibi problemleri çözülür.

Operasyon Yaşı

Mental, psikososyal ve anatomik kemik ve yumuşak yapının tam gelişmesi için 18 yaş sonrası erkeklerde ve kadınlarda önerilir. Daha erken yaşlarda operasyon ançak doğumsal veya travma sonrası problemler sonucu yapılabilir.

Operasyon Öncesi Görüşme

Sizin burnunuzdan olan şikayetleriniz ve beklentiniz değerlendirilir.

8 değişik açıdan yüzünüzün fotorafı çekilir, burun tasarımı yapılarak operasyon sonrası oluşabilecek muhtemel görüntünüz size gösterilir.

Burununuzda mevcut bulunan deformite ve sorun tam olarak tespit edilir. (burun ucunda düşme, burunda asimetri, eğrilik,, ters V deformitesi, basık burun, mandala sıkışmış burun, domuzcuk burnu, palyaço burun, pinokya burnu gibi)

Burunda tespit edilmiş olan yapısal sorunları sebepleri hakkında bilgi verilir ve çözüm seçenekleri ve operasyon teknikleri hakkında konuşulur.

Daha önceki burunların operasyon öncesi ve sonrası fotorafları gösterilir.

Burnunuzdan nefes alma durumu endoskopik alet yardımı kontrol edilir. Nefes alma sorunu ciddi boyutlarda ise sinüs filmi çekilerek sorunlar tespit edilir. Operasyon esnasında polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi sorunlar varsa düzeltilir.

Operasyon işlemine karar verdiğinizde, uygun operasyon günü için asistanım size yardımcı olur.

Operasyon Zamanına Hazırlık

Kan sulandırıcı etkisi bulunan bitki çayı, aspirin gibi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir. (devamlı kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)

Operasyon öncesi ve sonrası sigaranın bir süre kullanılmaması önerilir.

Bayanların o zamanlarda mens olması opere olmasında bir sakıncası yoktur.

Ameliyat günü saç jölesi kullanmayın, makyaj yapmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.

Operasyondan yaklaşık 6 saat önce birşeyler yenilmemeli ve içilmemeli.

Ameliyattan bir saat önce hastanede olun.

Size ayrılmış odanıza geldiğinizde isterseniz bir tablet verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Kapalı rinoplasti tekniği kullanılır. (Burun ucunda iz olmaz)

Tampon kullanılmaz. Çok gerekliyse nefes almanızı sağlayacak delikli silikon splint kullanılır.

Burnunuzu oluşturan kıkırdak, yumuşak doku ve kemik yapı yeniden şekillendirilir. Fazlalıklar ve eksiklikler tespit edilip (burun ucundaki düşüklük, aşırı yükseklik, dudakla burun ucu açısı, burun sırtındaki çıkıntılı alan veya eksik alan, burundaki eğrilik, dar veya geniş burun delikleri gibi) yeniden şekillendirme yapılarak burnuzun görsel estetik görünümü sağlanmış olunur.

Burnunuzda nefes almayı etkileyen polip, burun etleri ve deviye septum gibi sorunlar varsa aynı operasyon esnasında müdahale edilip düzeltilir.

Burnunuza yeni görsel estetik görüntüsünü kazandırdıktan sonra burun cildine özel bantlar yapıştırılır ve üzerine plastik atel konularak 5-7 gün sabit kalması sağlanır.

Anestezi Türü

Genellikle genel anestezi altında yapılır.

Operasyon Süresi

Burundaki probleme bağlı olarak süre 1-3 saat dır

İyileşme Süreci

Aynı gün taburcu edilir veya bir gece hastanede kalır.

Operasyon sonrası 4-5 saat hiloterapi maskesi uygulanır. Hiloterapi maskesi ve uygulanan teknikle birlikte yüzde ağrı, ödem ve morluk daha az olur. Bu maskeyle burun bölgesinde soğutma işlemi uygulanır ve hasta ilk saatlerini oldukça rahat geçirir.

Yaklaşık bir hafta yatarken başınızın yüksekte olması (30 derece açıyla yatılması gibi) şişliklerin hızla inmesi için önerilir.

Eğer delikli silikon splint (burundan nefes almayı sağlar) kullanılmışsa 1-2 gün sonra alınır.

1-2 gün sonra kısa süreli ılık bir duş plastik ateli ıslatmadan alınabilir.

Kullanmanız için iki ayrı burun spreyi verilir.

2. gün şişlik ve morluk en yüksek seviyeye gelebilir (uygulanan tekniğe ve yapılacak işleme bağlı değişir) ve sonrasında hızla çözülür

5-7. gün burun üzerindeki plastik atel alınır. Özel ten rengi band burnunuzun üzerinde bir hafta daha kalacak şekilde ödeminizin tama yakın çözülmesi bırakılır.

7. gün yapılan işleme ve yaptığınız işe bağlı olarak işinize dönebilirsiniz

Burun ucunuzda biraz hissizlik olabilir bu 2-3 ay içerisinde azalarak düzelir

Gerekirse burnunuza nasıl masaj yapılacağı öğretilir.

3 gün sonrası lens, 1 ay sonrası hafif çerçeveli gözlük, 3 ay sonrası ağır çerçeveli gözlük kullanılabilinir.

Ameliyat sonrası burun içindeki şişlik ve kabuklara bağlı bazen hafif burun tıkanıklığı olabilir olması normaldir, bu durum yaklaşık 2 ay içinde azalarak geçecektir.

2 hafta sonrası hafif tempolu egzersizlere, 6 hafta sonrası ağır egzersizlere başlayabilirsiniz.

6ay-1yıl civarında burnunuz son şeklini alır.

3. hafta sonu ameliyatın burnunuza verdiği yeni şekli daha iyi farkına varır, sosyal ilişkilerinizde ve davranışlarınızda pozitif yönde gelişme gösterdiğini görebilirsiniz.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!