BURUN ESTETİĞİ

Nedir? Rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesidir. Burnun küçültülmesi, sırtındaki kemerin düzeltilmesi, burun ucunun şekillendirilmesi gibi işlemlerin yanı sıra bu ameliyatta nefes almada güçlüğe neden olan burun içindeki eğrilik veya doku büyümeleri de düzeltilir.

Tedavi yaklaşımım rinoplasti yaptığım tüm hastalara şunu söylüyorum; benim amacım kusursuz, karşıdan bakıldığında ben ameliyatlıyım diye bağıran kalemle çizilmiş gibi bir burun yapmak değil. Benim amacım yüzünüze yakışan, yüzünüzdeki diğer yapılarla uyumlu güzel bir burun yapmak. Bazı hastalar muayene geldiklerinde bilgisayarda simülasyon yapıyor musunuz, ameliyat sonrasında nasıl bir burun olacak diye soruyorlar. Ben bilgisayarda çizim yapılmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Bu ameliyat bilgisayarda yapılmıyor, ameliyat masasında canlı doku üzerinde yapılıyor.

Rinoplastiyi kapalı teknikle yapıyorum. Yani burunda dışarıdan görünen bir iz bırakmıyorum. Yüzün bir bütün olarak daha güzel görünmesini amaçladığım için bazı hastalara yağ enjeksiyonu (dudak, elmacık kemikleri veya alına) gibi ilave işlemler de öneriyorum.

Ameliyat öncesi özel bir hazırlık gerekmez. Muayene esnasında rinoplasti nedir, ameliyat nasıl yapılır, kullanılan tekniklerin birbirine olan avantaj ve dezavantajları nelerdir, olası komplikasyonları nelerdir ve ameliyat sonrası süreç hakkında detaylı olarak konuşacağız. Bu esnada ameliyatı ve sonucunu etkileyebileceği için geçmiş medikal hikayenizi (akut-kronik rahatsızlıklarınız, kullandığınız ilaçlar veya bitkisel ürünler, daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyatlar vb.) dinleyip gerekirse bu konularla ilgili önerilerde bulunacağım. Ameliyat öncesi kan tahlilleriniz yapılacak ve anestezi uzmanı tarafından kan tahlilleri ile beraber değerlendirileceksiniz.

Ameliyat tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılır ve 1.5-2 saat kadar sürer. Ameliyatla ilgili detayları muayene esnasında öğrenebilirsiniz. Ameliyatla aynı gün akşam ya da ertesi gün taburcu olabilirsiniz.

Ameliyat sonrasında uyandığınızda burnunuzun içinde tampon, burnunuzun üzerinde alçı ve bantlar olacak. Kemik kırma işlemi olduğu için hastalar çok ağrıları olacağını düşünürler ancak burun ameliyatından sonra ağrı olmaz. 2 gün sonra burun içi tamponları çıkartıyorum. 1. haftada alçıyı çıkarıp yerine küçük bir alçı koyuyorum ve bu alçı da 1 hafta kalıyor. Ameliyattan sonra 1.5 ay gözlük takmamanız gerekir. Ameliyattan sonra 5-7 gün içinde iş hayatına geri dönebilirsiniz.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!