Estetik burun ameliyatı ile burnunuzu küçültebilir, büyütebilir, burun ucunu, kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluğunu düzeltebilir ve burun içerisinden kaynaklanan nefes problemlerini giderebilirsiniz. Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatlice düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.

Rinoplasti deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapıldığı takdirde komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) nadiren görülür. Estetik burun ameliyatı, burun içinden yapıldığından, görünen ameliyat izi söz konusu değildir. Ancak açık teknik kullanıldığında veya geniş burun deliklerinin daraltılması gerekiyorsa, burun tabanında kalan çok küçük ve ince izler, genellikle görülmeyecek kadar önemsizdir. Her 10 vakanın aşağı yukarı birinde, ikinci bir ameliyat gerekebilir (örneğin küçük bir şekil bozukluğunu düzeltmek için). Böyle durumları önceden tahmin etmek mümkün değildir ve bu en yetenekli ve deneyimli cerrahlara ameliyat olan hastaların dahi başına gelebilir. Düzeltici ikinci ameliyat, genellikle daha dar kapsamlı ve daha basit bir ameliyattır.

Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz yapılacak ameliyatın planlaması açısından önemlidir. İşlem genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılır. Ameliyat bitiminde silikon tampon ve termoplastik atel uygulanır. Sonrası bir gecelik yatış ve ertesi gün taburculuk olur. Belirli günlerde kontrollere gelinir. Bu kontrollerde silikon tampon ve termoplastik atel çıkarılır, ameliyat sonrası fotoğraflar çekilir. Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler. Günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmeniz için birkaç hafta geçecektir. Yüksek efor gerektiren hareketlerden iki-üç hafta kaçınmanız, 2-3 ay burnunuzu darbe ve çarpmalardan korumanız gerekir. Güneş gözlüğü hafif olmak kaydı ile ameliyat sonrası 2-3 ay sonrası kullanılabilir.

Burun ucunda olmak üzere, çok az bazı şişlikler belki aylar boyunca devam edecektir. Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu belki de bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayacaktır. İlk önceleri aileniz veya arkadaşlarınızdan beklenmedik bazı reaksiyonlar alabilirsiniz. Burnunuzda bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler. Şayet bu olursa ilk anda niçin bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizi hatırlayınız. Hedefinize ulaştıysanız, ameliyatınız da başarıya ulaşmıştır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!