Botox (botoks) ve dolgu maddeleri hakkında bilmeniz gerekenler

Botox (botoks) ve dolgu maddeleri hakkında bilmeniz gerekenler

Önemli Not!
"Son dönemlerde bazı estetik ve güzellik merkezlerinde  veya muayenehanelerde Botox ve dolgu enjeksiyonları yetkili olmayan kişiler veya hekimler tarafından uygulanmaktadır. Bu uygulamalar, ilgili uzmanlar tarafından yapılmadığı takdirde estetik sonuçlar yerine doku tahribatı (nekroz) ve tehlikeli  enfeksiyonların bulaşma riski gibi ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Buna ek olarak sözü geçen merkezlerde bazen orijinal olmayan korsan veya sahte ürünler Botox veya onaylı dolgu maddeleri adı altında uygulanmakta olup işlemler hastanın mağduriyeti ile sonuçlanır. 
Uygulama öncesi yaptıracağınız ürünün bilgilerini ve prospektüsünü hekiminizden talep etmeniz ve orijinal olup olmadığını kontrol  etmeniz önerilir. İşlemlerinizin "sadece dermatolog veya plastik cerrahi uzmanı" tarafından güvenli, yasal ve bilimsel biçimde yaptırabileceğinizi hatırlatıyoruz!"

Botox (Botoks)

Botox (botoks) adı ile tanımlanan "botulinum toksini", Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir maddedir. Bu madde, onaylı olarak 2 farklı isimle piyasaya sürülmektedir: Dysport (İngiltere) ve Botox (İrlanda).

Botox göz ve nörolojik hastalıklar gibi tıbbın birçok alanında kullanılmakta olmakla birlikte estetik alanında yüzdeki mimik kasların hareketlerini, dolayısı ile mimiklere bağlı olarak oluşan çizgileri azaltmak için uygulanır. Mimik kasların uzun süre çalışması sonucunda çizgilenmeler en sık alın, kaş arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür.

Botox özellikle yüzün üst yarısındaki kırışıklıkların  (alın çizgileri, kaş arası çizgileri, göz çevresi kaz ayağı kırışıklıkları) giderilmesinde tercih edilir.

Uygulama, enjeksiyon şeklinde yapılır. Genellikle ağrılı bir işlem değildir.  Tedavinin tümü yaklaşık 10-15 dakika sürdüğünden normal yaşama hemen dönülebilir. Botox’un etkisi, enjeksiyonu takiben 8 gün içinde ortaya çıkar ve aktif kırışıklıklar azalmaya başlar. Çok derin kırışıklıkların azalması daha fazla zaman gerektirir. Bazen derin kırışıklıkların gidermesinde Botox ve dolgu maddeleri kombine olarak kullanılır.

Botox'un etki süresi 4-6 aydır. Botox etkisini yitirdiğinde uygulama isteğe bağlı olarak tekrarlanabilir.Botox işleminin uzman kişi tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir ciddi yan etkisi yoktur. Uygulamalarda bazen hafif ağrı meydana gelebilir. Enjeksiyon sonrası geçici olarak başağrısı, şişlik, morarma ve nadiren kaş ve göz kapağında geçici düşüklük oluşabilir. Botox’un gebelik ve emzirme döneminde zararlı etkisinin olup olmadığı henüz bilinmediği için bu dönemlerde uygulama yapılmaması önerilir.

Yan Etkiler

"Botox ayrıca aşırı terlemeyi azaltmak için koltuk altları, avuç içleri ve ayak tabanlarına uygulanabilir. Botox, aşırı terleme ve buna bağlı koku şikayeti olan kişilerde uygulanarak şikayetleri giderir.

Dolgu Maddeleri

Dolgu maddeleri yüzdeki kırışıklıklar ve doku kaybı veya eksikliklerini ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Dolgu maddeleri özellikle dudak, burun ve yanak arasında oluşan çizgiler, dudak çevresindeki konturu düzgünleştirici ve dudak dolgunlaştırıcı olarak oldukça güzel sonuçlar vermekte olup daha genç bir görünüm elde edilebilmektedir. Uygulama 10-15 dk gibi kısa bir sürede yapılıp etkisi anında gözle görülür.

Dolgu maddeleri kalıcılık sürelerine göre 3 gruba ayrılır:

   1.Geçici dolgular (5-12 ay): kollajen veya hyaluronik asit içermektedirler (Restylane, Teosyal, Rofilan, Puragen, Hylaform, Juvederm, Varioderm vs).
   2.Yarım kalıcı olanlar (1-2 yıl): kalsiyum hidroksilapatit veya dekstran içerirler (Radiesse ve Reviderm).
   3.Kalıcı olanlar (2-10 yıl): silikon, polimetil metakrilat (PMMA) veya poliakrilamit jel (PAAG) içerirler (Artecoll, Aquamid, Beautical 2 ve 5).

İlk kez uygulamalarda hastanın memnuniyeti, dolgunun reaksiyonlarının gözlenmesi ve hekimin doğru değerlendirmesi açısından genellikle kısa süreli dolgular tercih edilmektedir.

Dolgu maddeleri dudak ve yanak dolgunlaştırılması, burun kenarı çizgilerin giderilmesi ve elmacık kemiklerin belirginleştirilmesi olmak üzere özellikle yüzün alt yarısındaki kırışıklıklar ve doku eksikliklerinin giderilmesinde tercih edilmektedir.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Şehriyar Nazari Dermatoloji

Yazar toplam 3 makale yazdı.

Etiketler
Mimik
Uzm. Dr. Şehriyar Nazari
Uzm. Dr. Şehriyar Nazari
İstanbul - Dermatoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube