Botoks adı verilen bakterilerden elde edilmektedir. Bizlere en çok sorulan sorulardan birisi de Botoksn yan etkileri var mıdır? Botoksn zararları nelerdir? Kesinlikle Botoks yılan zehiri değildir. Botoks latince ismi ise Botoksdir. Yaygın bir şekilde Botoks kasın iç kısmına oldukça az miktarda enjekte edildiği anda kas kasılmasını sağlayan iletimin önüne geçebilmektedir. Kasların gerilmesiyle birlikte cilt daha düzgün bir şekle dönüşür ve bunun yanı sıra kırışıklar azalmış olur. Botoks tıp dalında çoğu alanda kullanılmaktadır. Ortopedi, göz ve nörolojide yıllardır kullanılan bir tedavi şeklidir. Bilimsel çakışmalar herhangi bir şeklide Botoksnin yan etkileri konusunda birşey tespit etmemiştir. Bilinen bir zararı yoktur ve bir kere Botoks yaptırdığınızda devamlı yaptırmanız gerekmemektedir, eğer isterseniz herhangi bir sebeple Botoksne ara verebilirsiniz.
Fakat günümüzde Botoks daha çok kişilerin estetik kaygısından kaynaklanan nedenlerle yapılmaktadır. Botoks enjeksiyonu, yüz bölgesinde çizgilere ve kırışıklığa sebebiyet veren yüz mimiklerini geçici bir şekilde de olsa gevşetir. Böylelikle yüz bölgesinde oluşan çizgi ve kırışıklıklar daha az görünür. Botoks yüz kısmında en büyük etkisi kaş bölgesinde görülmektedir. Bunun yanı sıra göz çevresinde meydana gelen kazayağı adını verdiğimiz kırışıklıklarda, üst dudakta, boyun bölgesinde, migrende ve koltukaltı terleme konusunda da son derece etkilidir.
Botoks ile ilgili ayrıntılı bilgileri websitemizin diğer bölümlerinden bulabilirsiniz. Güncel yenilikleri takip etmek için facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!