Biberiyenin faydaları, biberiye çayı zayıflatır mı,nasıl demlenir,ne kadar tüketmeli….

Biberiyenin faydaları, biberiye çayı zayıflatır mı,nasıl demlenir,ne kadar tüketmeli….

Anavatanı Akdeniz olan yeşil iğneyi andıran yapraklara sahip biberiye içerisinde bulunan antioksidanlar ve yüksek miktarda polifenolik bileşimler oksitlenmeyi ve bakteriyel gelişimi engeller,tazesi,kurutulmuşu ve yağı mevcuttur.

Tazesi ve kurusu Akdeniz mutfağında yemeklere lezzet katmaktadır yanı sıra yağı E Coli bakterisine karşı etkili olduğundan besinlerdeki bazı bakteriyel gelişimin engellenebileceği saptanmıştır.bunların yanı sıra kaynatılarak içilmesinin kas ağrılarını hafifletmek,bağışıklık sistemini güçlendirdirmek, hafızayı geliştirmek,ağız içi yaraların iyileşmesine yardımcı olmak,antioksidan özelliği sayesinde ödem atımına yardımcı olmak, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olmak gibi birçok özelliğe sahiptir. Aynı zamanda sindirim sisteminin sağlıklı bir şeklilde çalışmasını sağlayarak hazımsızlığı gidererek zayıflamaya da yardımcı olur.

BİBERİYE ÇAYI NASIL DEMLENİR;

2 su bardağı suyu kaynatıp içerisine 2-3 dal taze biberiye atarak 10-15 dkk bekletin çıkardıktan sonra süzerek içebilirsiniz

Kurutulmuş biberiye yaprakları ile hazırlanacaksa; 2 su bardağı suyu kaynatıp sıcakken içerisine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye yapraklarını koyarak 10-15 dkk bekletip süzerek içebilirsiniz.

Aramosını sevmezseniz değiştirmek için içerisine limon parçası, bal ve dağ kekiği ekleyebilirsiniz.

Bu kadar sayısız faydası bulunan biberiyeyi çok fazla miktarda tüketmek vücutta zehirleyici etki gerçekleştirebilir, akciğer ödemi, kusma, spazm, yüksek tansiyon gibi farklı etkilere sebep olabilir.

Bu sebeplerden dolayı günde 1 fincan tüketilmesi ve 1 hafta tükettikten sonra 1 hafta kadar ara verilmesi önerilir.

Ayrıca hamile, emzirme dönemindeki kadınların yüksek tansiyon hastası bireylerin tüketmesi önerilmez.

Bu makale 28 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Bilgen Tanyel, İstanbul Bilim Üniversitesi'nde başladığı Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. Anadolu Üniversitesi'nde ise İşletme ve Gıda Teknolojisi Bölümlerini tamamlamıştır. Efes Pilsen (Kalite Sağlama Labaratuvarı) Ülker Gıda San.(ARGE Labratuvarı) Mavi-Yeşil Light Ürünleri(Ürün geliştirme) Florence Nightingale Hastanesi –Şişli İnternational Hospital Acıbadem –Yeşilköy Avrupa Şafak Hastanesi-Gaziosmanpaşa Özel Aile Hastanesi-Bahçelievler Özel Rumeli Hastanesi Türkiye hastanesi –Şişli Kolan İnternational Şişli gibi kurumlarda birçok pozisyon ve görevde deneyim sahiib olmuştur. Bir çok kurs ve sertifika programını başarılı bir şekilde tamamlayan Dyt. Bilgen Tanyel, mesleki çalışmalarına İstanbul Esenyurt'ta bulunan Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlık Merkezi'nde devam ...

Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube