Bebeklerde gaz şikayeti ve tedavisi

Bebeklerde gaz şikayeti ve tedavisi

Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

 1- Anne sütü

Anne sütünün hem aktif, hem pasif bağışıklığa  faydası vardır.Mümkünse bebekler  iki yıl emzirilmelidir, ancak immün sisteme etkisi ikinci yıl azalmaktadır.

 2-Kademeli olarak azalan sterilizasyon

 İlk 3 ay ortamı tümden sterilize etmek ve hasta kimseleri çocuğa yaklaştırmamak   uygundur.Çünki bu dönemde çocuğun kendine özgü bağışıklık sistemi eğitilmeye hazır  değildir,bulaşan enfeksiyonlar ağır geçer.En önemli direnç zaten anneden geçen antikorlardır. Daha sonra sterilizasyonu kademeli olarak azaltmakta fayda vardır.Çocuklar 6 haftadan itibaren hergün temiz havaya çıkarılmalıdır.

3-Bitkisel besinalması ve dengeli beslenme

Mevsiminde ve mümkün olduğunca organik sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekir,sebze meyve alımı yeterli değilse vitamin takviyesi verilmelidir,ayrıca abur cuburdan uzak tutulmalı bağışıklık sisteminin düşmanı olan beyaz şekerden kaçınmalıdır.Ayrıca barsak florasının ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yoğurt gibi fermente gıdalara erken başlanmalıdır.

 4-Antibiyotiklerden mümkün olduğunca kaçınma

Antibiyotiklerin gereksiz yere kullanılmaması, ancak bakteriyel enfeksiyon şüphelenildiğinde kullanılması gerekir.

5-Probiyotiklerle takviye

Çalışmalar üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve mide bağırsak enfeksiyonlarının çok yoğun olduğu dönemlerde düzenli probiyotik kullanımının koruyucu olabileceğini göstermektedir.

6-Aşılanma önemlidir

Çocuklarımızın bir çok çocukluk hastalığını geçirerek doğal bağışıklık kazanmasını beklersek, beraberinde görülebilen zatüre,menenjit ve kulak iltihabı,kısırlık gibi istenmeyen riskleri de kabullenmiş oluruz,aşılanarak hem hastalıklardan, hemde risklerinden kurtulmuş oluruz.

7-Evde çok fazla kimyasal madde kullanılmaması.

Arap sabunu gibi doğal temizleyicilerin tercih edilmesi ,çamaşır suyu gibi kuvvetli ürünlerin kullanılmaması gerekir, ayrıca aşırı hijyen bakteri direncine yol açabilir ve allerji gelişiminde de rol oynayabilir.

8-Çocukları aşırı korumaktan sakınmak

Çok korunan,hasta insanlara hiç yaklaştırılmayan,çok steril bir ortamda büyüyen çocuklar hem daha fazla hasta olurlar hem de bu çocuklarda allerji ve astım gelişme olasılığı daha yüksektir.Oda sıcaklığında 21 dereceyi geçmemek ve aşırı giyinmeye alıştırmamak gerekir.

 

 3)Gazlı bebekte beslendikten sonra ağızdan gaz çıkarma sesini duymadan bebeği uyutmamak gerekir.Uyumuş ise bebeği altında yastıkla dik ve yan olarak yatağına yatırıp gazın hep yukarda kalması sağlanmalıdır,uyanınca da emden önce ilk iş olarak bu gaz çıkarıldıktan sonra

beslenmelidir.Çıkmayan bu gaz uykuda barsaklara inip gerginlik ve sancı yapabilir.                   Gaz çıkarmakta zorlandığımız zamanlarda bebeği 3 dakika ara ile yatağa yatırıp dik duruma kaldırmak ve aynı işlemi birkaç kez tekrarlamak gerekir,böylece gaz midede hareket ederek daha rahat çıkar.

4)Karnını sıcak tutmak gerekir,karın üstüne ısıtılmış havlu koymak,hatta havlunun üstüne yüzükoyun yatırmak iyi gelir.

5)Bebek emerken anne memesinin kahverengi kısmının tamamen bebeğin ağzını doldurması sağlanmalıdır,böylece ağız kenarlarından hava yutması önlemiş olur,ayrıca biberonla beslerken de biberonu dik tutarak  gaz yutması önlenebilir,hatta gaz yutmayı önleyen biberonlar da mevcuttur.

6)Gaz damları doktorun önerdiği miktarda ve düzenli kullanılmalıdır.

7)Gaz giderici çaylar kullanılabilir(rezene,anason,karşık bitki çayı gibi).

8)Ağrı kesici fitil kullanılabilir(çok mecbur kalındığında)

9)Şarkı söylenmesi ve hafif müzik dinletilmesi de çocuğu rahatlatabilir

10)SABIRLI OLUNMASI GEREKİR.

 

                                                                         Hazırlayan:Dr.Sibel Kılıçaslan

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Sibel Kılıçaslan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Yazar toplam 3 makale yazdı.

Etiketler
Bebeklerde gaz şikayeti ve tedavisi
Uzm. Dr. Sibel Kılıçaslan
Uzm. Dr. Sibel Kılıçaslan
Muğla - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
x
Facebook Twitter Instagram Youtube