BASUR ; Halk arasında makat hastalıklarının genel adı olmuştur. Basur denildiğinde makat çatlağı(tıp dilinde anal fissür) veya makat çevresinde bulunan damarların genişlemesi sonucu oluşan ve tıp dilinde hemoroid olarak bilinen rahatsızlık anlaşılabilir. Bir hastada makat çatlağı tek başına veya hemoroidle birlikte olabilir.

BASURA BOTOX UYGULAMALARIMIZ birincil olarak, makat çatlağına botox uygulamasını veikincil olarak, botoksun hemoroid rahatsızlığında diğer tedavilere yardımcı uygulamasını ifade etmektedir.

BOTOKS NEDİR: botox collostridium botilinum adlı bakteriden üretilen bir ilaçtır. kasları 6 ay felç etme özelliği vardır. bu özelliği nedeniyle yüz kaslarına uygulandığında kırışıklıkları çözer. Botox makatta iç sfinkter kasına uygulandığında kasta oluşan spazmı çözer ve makat çatlağının ameliyatsız iyileşmesini sağlar.

makat kesiti, iç dış basur, iç dış sifinkter kası ve dişli hat (dentate line) izleniyor.

MAKAT ÇATLAĞI NEDİR? NASIL OLUŞUR? : Makat çatlağı, iç sfinkter kasının spazmı ve kabızlık sonucu, makatta yırtılma oluşmasıdır. ilk oluştuğunda akut olarak adlandırılır yırtılama 6 aydan uzun sürerse kronikleşmiş kabul edilir. makat çatlağı bir kez oluşmuşsa kendiliğİnden geçmesi zordur, çünki ciddi ağrı ve kanama yapar, hastalar tuvalet yapmaktan kaçınır bu durum kabızlığa neden olur, hasta bir tür kısır döngüye esir düşer.

BOTOX, Makat çatlağını iç sfinkter kasında oluşan spazmı gidererek çözer, ancak botoxun etkisi geri dönüşümlüdür, 6 ayda geri döner bu süreden sonra yeniden makat çatlagı (anal fissür) hastalığına yakalanmamak için kendinize dikkat etmelisiniz

BOTOX'UN HEMOROİD HASTALARINDA KULLANIMI: Hemoroid hastalığının ameliyatsız(lastik bandla boğdurma, iğne ile kurutma, laserle yakma gibi) veya ameliyatlı tedavi seçenekleri vardır. botox ameliyatsız yöntemlerde iç sfinkter spazmını önlemede, ameliyatlı yöntemlerde ağrının azalması için iç sfinkter spazmını çözmede kullanılır. yukardaki videoda basurda botoks uygulamasını izleyebilirsiniz.

BİR ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE; 1-2. DERECE HEMOROİD VE AYNI ANDA MAKAT ÇATLAĞI OLAN BİR HASTANIN TEDAVİSİ İÇİN ENUYGUN AĞRISIZ AMELİYATSIZ YÖNTEM LASTİKBANDLA KURUTMA+BOTOKSLA İÇ SFİNKTER KASI GEVŞETMESİDİR.

HEMOROİD AMELİYATLARINDA AĞRI İÇ SFİNKTER SPAZMI NEDENİYLE MEYDANA GELEN KAN DOLAŞIMI BOZUKLĞU SONUCU OLUŞUR. BOTOX İÇ SFİNKTER SPAZMINI ÇÖZEREK KAN DOLAŞIMININ BİR KAÇ GÜN İÇİNDE NORMALE DÖNMESİNİ SAĞLAR.


Antalya Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!