Kıl Dönmesi erkeklerde daha çok olmakla birlikte kadınlarda da görülebilen yaygın bir hastalıktır. Kıllar en sık kuyruk sokumunda batar ve yuva yaparlar. Daha seyrek olarak, kasık, koltuk altı ve hatta göbek te bile batmak suretiyle yuva yapabilirler. Bu yuvalar sık sık iltihaplanır ve abseye neden olur. Tedavisinde ameliyatlı ameliyatsız bir çok yöntem denenmiştir.

Ameliyatsız yöntemlerden ençok bilineni kıl yuvasına fenol enjeksiyonu uygulamak suretiyle yakma tekniğidir. Bu yöntem ağrılı olması ve sık tekrar etmesi nedeniyle kullanımı sınırlıdır.

Ameliyat teknikleri :

1) yuvanın geniş çıkarılması ve açık bırakma, bu teknik uzun süreler pansuman gerektirir
2) yuvanın geniş çıkarılması gergin bir şekilde dikilmesi, bu teknik ağrılıdır, ağrı 15 gün sürebilir.
3) kıl yuvasının genişçe çıkarılması ve boşluğun kalmaması için kalçadan yeni doku kesilerek kesilen dokunun buraya getirilmesi ve dikilmesi, bu yöntem flep çevirme yöntemi olarak bilinir, bu yöntemde gereksiz yeni dokular kesilmekte ve çatal bozulmaktadır sonuçta, nüks etmektedir.

Ülkemizde cerrahlar yukarda saydığım üç yöntemden biriyle ameliyat yapmaktadırlar. Ilk defa 2004 yılında yayınlamış olduğum deri çıkarılmaksızın yapılan gerilimsiz sadece yuvayı çıkardığım çevre dokunun korudunduğu mikrosinüsektomi yöntemi dokuları tahrip etmeden, ağrısız ve iş gücü kaybına neden olmayan bir tekniktir .


Antalya Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!