Kıl dönmesi mikro sinüsektomi tedavi yöntemi

Kıl dönmesi mikro sinüsektomi  tedavi yöntemi

Kıl Dönmesi erkeklerde daha çok olmakla birlikte kadınlarda da görülebilen yaygın bir hastalıktır. Kıllar en sık kuyruk sokumunda batar ve yuva yaparlar. Daha seyrek olarak, kasık, koltuk altı ve hatta göbek te bile batmak suretiyle yuva yapabilirler. Bu yuvalar sık sık iltihaplanır ve abseye neden olur. Tedavisinde ameliyatlı ameliyatsız bir çok yöntem denenmiştir.

Ameliyatsız yöntemlerden ençok bilineni kıl yuvasına fenol enjeksiyonu uygulamak suretiyle yakma tekniğidir. Bu yöntem ağrılı olması ve sık tekrar etmesi nedeniyle kullanımı sınırlıdır.

Ameliyat teknikleri :

1) yuvanın geniş çıkarılması ve açık bırakma, bu teknik uzun süreler pansuman gerektirir
2) yuvanın geniş çıkarılması gergin bir şekilde dikilmesi, bu teknik ağrılıdır, ağrı 15 gün sürebilir.
3) kıl yuvasının genişçe çıkarılması ve boşluğun kalmaması için kalçadan yeni doku kesilerek kesilen dokunun buraya getirilmesi ve dikilmesi, bu yöntem flep çevirme yöntemi olarak bilinir, bu yöntemde gereksiz yeni dokular kesilmekte ve çatal bozulmaktadır sonuçta, nüks etmektedir.

Ülkemizde cerrahlar yukarda saydığım üç yöntemden biriyle ameliyat yapmaktadırlar. Ilk defa 2004 yılında yayınlamış olduğum deri çıkarılmaksızın yapılan gerilimsiz sadece yuvayı çıkardığım çevre dokunun korudunduğu mikrosinüsektomi yöntemi dokuları tahrip etmeden, ağrısız ve iş gücü kaybına neden olmayan bir tekniktir . 

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Hacı Mehmet Ulusal

Op. Dr. H. Mehmet ULUSAL, 1966 yılında Kayseri'de doğmuştur. Lise öğrenimini Kayseri’de bitirdikten sonra, 1983 yılında 2 yıl okuduğu Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne geçmiş ve 1992 yılında tıp eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1993-1994 yılları arasında İnönü üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Biyokimya ihtisasını, 1994-2000 yılları arasında ise Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Genel Cerrahi ihtisasını yapmıştır. Zorunlu hizmetini Kütahya- Gediz SSK Hastanesi'nde yerine getiren Op. Dr. H. Mehmet ULUSAL, daha sonra Kırklareli SSK Hastanesi'nde çalışmıştır. 1.5 yıl kadar SSK Sağlık İşleri Antalya İl Müdürlüğünde aldıktan sonra Antalya Çallı Tıp Merkezi'nde çalışmalarına devam etmişti.r Mesleki çalışmalarına Radon Tıp Merkezi'nde devam eden Op. Dr. H. M ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Kıl şikayeti
Op. Dr. Hacı Mehmet Ulusal
Op. Dr. Hacı Mehmet Ulusal
Antalya - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube