Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Özellikle sonbahar ve kış aylarında milyonlarca mikrop havada uçuşuyor, virüsler ve serbest radikaller vücudumuza her gün hücum ediyor. İşte bu dönemlerde vücudumuzu hastalıklara karşı korumakla görevli olan bağışıklık sisteminizin savaşı da başlamış oluyor. Dolayısıyla enfeksiyon hastalıklarına karşı korunmak ve yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmanın yolu öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmekten geçiyor.  Mevsim geçişlerini hastalanmadan geçirmek istiyorsanız aşağıdaki önerilerime kulak vermenizi öneririm.

1 – Her gün 1 bardak kefir tüketin
Probiyotikler bağırsaklar için faydalı 'dost' bakterilerilerdir. İmmün sistemin daha iyi çalışmasına ve sindirimin düzenlenmesine yardımcı olurlar. Yoğurt ve kefir bilinen en doğal probiyotiklerdir. Günde 1 bardak kefir içmeyi ihmal etmeyin.

2 – Yulaf ezmesi yiyin
Yulaf ezmesinde bulunan Beta-glukan iyi bir lif kaynağı olmasının yanı sıra antioksidan ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip. Kan şekerini düzenliyerek tokluk hissinin uzamasına yardımcı oluyor.

3 – C vitamininden zengin beslenin
Antioksidanlar vücuda zarar veren serbest radikalleri etkisizleştirerek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. En güçlü antioksidanların başında C vitamini geliyor.
Maydanoz, yeşil biber, kuşburnu, portakal, greyfurt, limon ve kivi bolca C vitamin içeriyor.

4 – Haftada 2 kez Somon
Omega – 3 yağ asitleri vücudu enfeksiyonlara karşı koruyarak bağışıklığınızı destekler. Somon gibi yağlı balıklar omega – 3 için yağ asitlerinden zengindirler. 

5– Günde 15 Badem
Badem, bağışıklık sistemini güçlendiren magnezyum  içerir ve stresin bağışıklık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır. Günde 10-15 adet çiğ badem yemelisiniz.

6 – Sofranızdan lahanagilleri eksik etmeyin
Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, beyaz ve kara lahana gibi yiyecekler içeriğindeki fitokimyasal bileşiklerle güçlü antioksidandırlar. Kansere karşı koruyucu ve bağışıklığı güçlendirici etkileri vardır. Mevsimindeyken ister sebze yemeği olarak isterseniz çiğ veya buharda pişirerek salatalarınzda tüketebilirsiniz. 

7 – Zencefil ile tanışın
Doğal bir bağışıklık güçlendirici olan zencefil vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olurken, enfeksiyonlara yakalanma riskini de azaltıyor. Taze zencefili limonla birlikte suya ekleyerek; toz zencefili ise et ve tavuk yemeklerinde  kullanabilirsiniz.

8 – Çinkodan zengin beslenin:
Çinko proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi, zihinsel fonksiyonlar gibi vucudun birçok mekanizmasında görevlidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve hormonal dengede önemli bir yeri vardır. Çinkonun en iyi kaynakları  deniz ürünleri, kırmızı et, karaciğer, süt ve yumurtadır.

9 – Kötü alışkanlıklarınızı terk edin: Sigara gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatan kötü alışkanlığınızı bir an önce bırakın, alkolü de sadece sınırlı miktarlarda tüketin. Ayrıca stres ve yorgunluğun da bağışıklık sistemine düşman olduğunu unutmayın. Stresten arınmaya çalışın ve gevşemek için kendinize mutlaka zaman ayırın. Vücudunuzun güçlenmesi için her gece mutlaka 7-9 saat süre boyunca uyumaya özen gösterin.

 

 

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Müge Özyurt Şafak

Uzm. Dyt. Müge ÖZYURT ŞAFAK, 1984 tarihinde Samsun'da doğmuştur. Lisans eğimitimini Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2007 yılında başarı ile mezun olarak tamamlamış ve 'Diyetisyen' unvanı almıştır. 2011 yılında ise Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nden Beslenme ve Diyetetik Bilim Uzmanlığı derecesini almıştır.  Uzmanlık eğitimi sonrasında, 2008 yılında Acıbadem Sağlık Grubu’nda 2014 yılı Kasım ayı itibariyle Sporcu Beslenmesi'ne olan ilgi ve birikimi nedeniyle FIFA tarafıdan 'Mükemmeliyet Merkezi' olarak ilan edilen, Türkiye'nin ilk ve tek, dünyanın ise sayılı merkezlerinden biri olan Fulya Acıbadem Sports Sporcu Sağlığı Merkezi'nde Spor Diyetisyeni olarak görev yapmaya başlamıştır. Sporcu Diyetisyenliği deneyimi profesyonel olarak 2009 yılında Samsun Engelligücü Spor Kulübü ile başlamış, Türkiye Am ...

Etiketler
Hastalıklardan korunmak
Uzm. Dyt. Müge Özyurt Şafak
Uzm. Dyt. Müge Özyurt Şafak
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube