Bacak estetiği hakkında herşey

Bacak estetiği hakkında herşey

  İdeal bacak estetiği için pek çok farklı işlemin birarada yapılması gerekir. Liposuction, lazer lipoliz, lifting, subsizyon, yağ enjeksiyonu, lazer, botoks bunların başında gelir. Her bölgenin gereksinimi ayrıdır.
 
 Bacak şekillendirme işlemi seramik vazo yapan seramikciler gibi çepeçevre yapılır. Deri esnekliği yapılan işlemleri ve kapsamını belirler. 40 yaştan sonra esneklik bozulsa da bireysel değerlendirmeler daha önemlidir. Bacak,uyluk ve diz bölgesi arasındaki uyum şekillendirme sırasında dikkate alınır. İdeal bacak konturu için bazı bölgelerde yağ almak, bazı bölgelere tam tersi yağ hücresi vermek, gerekebilir. Doku içi bantların gevşetilmesi, bazen miniliftler, kas tonusu arttırma işlemleri ve derinin mikrodolaşımını düzelten yöntemler bir arada uyumlu bir şekilde kullanılmaldır. Bunlar bacağın kontur estetiğini oluşturur. Bacak derisinin de pürüzsüz,yumuşak, kılsız ve kılcal damarlarının da olmaması gerekir. Mikrodermabrazyon dediğimiz üst ölü tabakanın yok edilmesi işlemleri ve lazerle bu sorunlar çözülür.

Dokuda çatlakların olması, yaş   genç olsa bile doku kalitesinin bozulduğunu gösterir. Doku kalitesinin bozulmuş olduğu durumlarda cerrahi “firming-smoothing” işlemleri gerekir. Bunlar temel olarak kasık bölgelerine gizlenen lifting işlemleridir. Firming-smoothing bacak şekillendirme de bir başlıktır. Bu başlığın altında cerrahi girişimler yanında endormoloji gibi cerrahi olmayan yöntemler de yer alır. Hatta firming-smoothing kremler bulunmakla birlikte, bunlar sadece bacak konturu düzeltikten sonra bacak derisi yumuşaklığı için tedaviye eklenir.

Diz çevresi estetiğinde işlem 1-2 saat sürer. İşlemden sonra kişi evine gidebilir. Sosyal hayattan çekilme söz konusu değildir. İyileşme süreci normal yaşam süreci içerisinde devam eder. Bacak şekillendirme ise daha uzun bir işlemdir. Günümüz modern yaklaşımlarda iyileşme sürecinin yatarak geçirilmesi söz konusu değildir. Aktif iyileşme dediğimiz yaşam içerisinde iyileşme daha önemlidir. Liposuction sonrası aktivitenin bacak ödemini azalttığı ve şekillenmeye katkıda bulunduğu artık kabul ediliyor.

Bacak ve diz estetiğinde yağlar alınarak şekillendirme yapılırsa tekrarı gerekmez. Bedenimizdeki yağ hücrelerinin sayısı sabittir. Tekrar çoğalamazlar. Ancak deri kalitesi iyi olmayan kişilerde küçük rötuşlar gerekebilir.

Özellikle “superdry” teknik diz çevresi ve bacak şekillendirmede klasik liposuctiona göre farklı avantajlara sahiptir. Tamamen kansız bir şekilde, doku altına hiç bir sıvı ya da madde vermeksizin ve üstelik yağ hücrelerini olabildiğince sağlam bir şekilde alınmasını sağlar Teknikte, bir kompresyon cihazı ile diz çevresi ve bacak bölgesi yağ dokusunda kansız bir ortam elde edilir. Özellikle bacak bölgesi yağ tabakası tek katlı olduğundan çok özenli ve hassas bir yağ alma işlemi gerekir. Superdry teknik bunu sağlar. Çünkü işlem sırasında dokuda şişme olmaz. Bu durum tam olarak bize değerlendirme şansı verir. Karşı bacakla doğru ve kesin karşılaştırma fırsatı verir ve simetriyi sağlamada çok yararlıdır. Bu teknikle alınan yağ hücrelerinin çoğu canlıdır ve hastanın bedenini şekillendirme de ya da yüz gençleştirme de kullanılabilir. Klasik yağ alma işlemlerinde ise hücrelerin çoğu parçalanmaktadır, bu nedenle klasik liposuctionla elde edilmiş yağlar verildiği yerde kısa süre içerisinde erir.
 
Dizin iç yanındaki fazlalıklar, bacak iç yüzü boyunca zarif bir şekilde akması gereken silüeti kırarak bacakların olduğundan daha kısa görünmesine neden olur. Çimdik testi ile liposuctiondan fayda görüp görmeyeceğiniz anlaşılır. Çimdik yapan parmaklar arasında 3 cm lik bir kalınlık varsa liposuctiondan yarar görürsünüz.

Baldır bölgesindeki kaslar çok fazla gelişmiş ( doğumsal ya da spora bağlı ) ise, alt bacak bölgesinde hantal ve kaba bir kalınlık oluşur. Botoksla kasın bazı noktalarına enjeksiyonlar yaparak bu kalınlığı azaltmak mümkündür.
 
Bacaktaki kusurlar her zaman yağ fazlalığından oluşmaz. Bacak çarpıklıklarının altında yatan en önemli sorun bacak kemiği eğrilikleri ya da çocuk felci gibi kas sorunlarıdır. Bu durumlarda kamuflaj estetiği yapılır. İç bükey olan kontur çizigilerine yağ hücresi enjeksiyonu ya da aşırı zayıflık görülen yerlere slikon implant ideal çözümler olarak öne çıkar.
 
Bacak kontur ve silüeti düzgün olsa da bölgede ki kılcal damarlar da ( örümcek şeklinde ya da dallı budaklı ) bacak estetiğini bozan yüzeysel sorunlar arasında söz edilmelidir. Günümüzde lazer ve skleroterapi gibi yöntemler ile kılcal damarlar sorunlarını çözmek mümkündür.
 
 

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Ahmet Karacalar

Etiketler
Estetik
Prof. Dr. Ahmet Karacalar
Prof. Dr. Ahmet Karacalar
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube