B12 vitamin eksikliği depresyona yol açabilir!

B12 vitamin eksikliği depresyona yol açabilir!

B12 vitamin eksikliği son yıllarda yaygın görülen bir sağlık sorunudur. B12 vitamin eksikliği, hematolojik ve nörolojik semptom­lardan önce depresyon gibi psikiyatrik tablolara yol açmaktadır. B12 vitamini ve diğer B grubu vitaminleri sağlıklı beyin fonksiyonu için gerekli olan maddelerin yapımında görev alır.

B12 vitamini eksikliğinin birçok sebebi olabilir. Bunların başında yetersiz ve dengesiz beslenme yer almaktadır. Bunun dışında B12 vitamin eksikliğinin en çok yaşlı bireylerde görülmektedir çünkü B12 vitaminin vücut tarafından emilmesi zorlaşır. Vejetaryenler de B12 eksikliği bakımından risk grubunda yer almaktadır. B12 desteği için bir uzmana danışılmalıdır. Aşırı alkol tüketimi ve yoğun antibiyotik kullanış olmak da B12 eksikliğine yol açan faktörler arasındadır. Özellikle mide ilacı kullanan bireylerde B12 vitamin eksikliğine sık rastlamaktayız.

B12 eksikliği ilk olarak beyin ve sinir dokusu etkiler!

B12 Eksikliğinin Belirtileri:
-Dikkat dağınıklığı
-Halsizlik
-İştahsızlık
-Unutkanlık
-El ve ayaklarda uyuşma
-Kulaklarda çınlama

Bu belirtiler B12 eksikliğinin ilk evresinde görülen belirtilerdir. Uzun süreli B12 vitamini eksikliği vücutta ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunlardan biri de depresyondur.

Kırmızı et, balık, peynir, yoğurt ve yumurta B12 vitamini içermektedir. Vegan beslenen bireyler için de marmite B12 kaynağı olarak tüketilebilir ve gerekiyorsa B12 takviyesi kullanılmalıdırlar. Yaşam kalitesinin arttırılması ve B12 vitamini eksikliğinin ileride ciddi sağlık sorunlarına yol açmaması için düzenli olarak B12 düzeylerinin takibinin yapılması yararlı olacaktır.

Diyetisyen Tuğba Cici

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Tuğba Cici

Dyt. Tuğba CİCİ, lisans öncesi öğrenimini Neuenmarkt-Wirsberg Grund und Hauptschule'de (Almanya), Markgraf Georg Friedrich Gymnasium'de (Almanya) ve Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi'nde tamamlamştır. Ardından İstanbul Bilim Üniversitesi Beslennme ve Diyetetik başlamış olduğu lisans eğitimini 2014 yılında tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra başlamış olduğu Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik yüksek lisans eğitimine hala devam etmektedir. Mesleki çalışmalarına Vital Fulya Plaza'da bulunan özel merkezinde devam eden Dyt. Tuğba CİCİ, üniversite eğitimi süresince ve sonrasında pek çok mesleki kongre, eğitim ve seminere katılmıştır. Ayrıca kendisi iyi derecede Almanca, İspanyolca ve İngilizce bilmektedir. Dyt. Tuğba CİCİ'nin katılmış olduğu eğitim, konferans ve seminerlerden bazıları şöyledir; ...

Etiketler
B12 vitamini
Dyt. Tuğba Cici
Dyt. Tuğba Cici
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube