Atopik dermatit ya da egzama; yoğun kaşıntı, kızarıklık, deride kuruluk ve kabuklanma, bazen de enfeksiyonlarla giden kronik bir hastalıktır. Daha çok yanaklarda, diz~dirsek arkası gibi kıvrım yerlerinde görülmekle birlikte vücudun her yerinde görülebilir. Sıklıkla genel bir iyilik hali ve yineleyen alevlenmeler ile gider. Çevresel etkenlerin atopik dermatit gelişimi ve ağırlığı üzerine etkilerinin olduğu bilinmektedir.

♦️Genetik yatkınlık, iklim değişiklikleri, alerjene maruz kalma gibi faktörler risk etkeni olabilir.

♦️Atopik dermatitli olguların yaklaşık yarısında başta inek sütü, yumurta, yer fıstığı ve buğday olmak üzere bir ya da bir kaç besine duyarlıdır.

♦️Bu çocuklarda belirtilerin başlangıç zamanı, lezyonların ilk olarak vücudun neresinde başladığı, nelerle tetiklendiği, ailede alerji ya da atopik hastalık varlığı, uyku düzeni, uykusunda kaşınma nedeniyle uyanıp uyanmadığına dikkat edilmelidir.

♦️Atopik dermatite büyüme gelişme geriliği, tekrarlayan enfeksiyonlar, hışıltı ataklari gece ya da fiziksel etkinlik sırasında öksürük ve nefes darlığı, gözlerde kaşıntı, sulanma, burun tıkanıklığı eşlik ediyormu bilinmelidir.

♦️♦️Tedavide öncelikle alerjenler, kozmetik ürünler ya da diğer tetikleyici etkenlerden uzak durmalı; deriyi zedeleyecek ve alerjen içermeyen vücut şampuanı İle düzenli deri temizliği yapılmalı, bebeğe uygun nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Ayrıca derinin su kaybını önlemek için küvet içine konulan suya veya son durulama suyuna bebek için uygun yağ eklenerek kullanılabilir. Sonrasında çocuk yumuşak bir havlu ile nazikçe tamponlanarak kurulanır. Sağlıklı günler....


Bursa Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!