Burun estetiğinde son trendler nelerdir?

Burun estetiğinde son trendler nelerdir?

Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyat olma özelliğini saç ekimine bıraksa da burun estetiği hala popülaritesinden hiçbir şey kaybetmedi. Topraklarımızda çok farklı etnik gruplara ait insanlar yaşıyor. Bu nedenle çok çeşitli burun estetiği sıkıntıları ile karşılaşıyoruz. Karadeniz bölgesinin kemerli burunları, güneydoğunun kalın derili geniş burunları gibi. Bir de çoğunlukla çocukluk travmalarının sebebiyet verdiği eğri burunlar en sık karşılaştığımız burun problemleridir. Günümüzde ikinci ya da üçüncü kez burun estetiği ihtiyacı duyan hastaların sayısı hiç de az değil.

            Burun küçük bir vücut parçası; fakat konumu nedeniyle kişiyi oldukça meşgul eden bir yapı. Kendinin güzel olması ve bulunduğu yüz ile uyumlu olması ve her şeyden önemlisi nefes alma sıkıntısı yaratmaması lazım. Burun estetiği, bence plastik cerrahinin en zor ameliyatı. Değişkeni çok, beklentileri çok. Binlerce burun ameliyatı yapsanız da günün birinde bir burun gelir sizi ilk ameliyatınız gibi zorlar.

            Burun üç boyutlu düşünülmeli. Çeşitli bilgisayar programlarıyla, iki boyutlu olarak gösterilen ameliyat öncesi resimler sadece fikir verir. Burun derisinin, kıkırdaklarının kıvamı, kalınlıkları klasik işlemler dışında, anında geliştirmem gereken teknikler bulmaya beni zorlar. Ameliyat sonrasında yara iyileşme dönemi de kişilere göre çok değişkendir. Günümüzde artık beklenti burnun estetik olduğunun anlaşılmaması. Burun ucunun kalkması ya da sivrilmesi istenmiyor. Burun sırtının çok düşmesi tercih edilmiyor. 

Burun ameliyatlarında dikkat edilecekler;

1- Nefes alma fonksiyonunu iyileştirmek

2- Yüzün genel yapısı içinde aşırı göze batmayan bir burun yapmak. ( Yüzün geneli güzelse burun yüzü parlatır.)

3- Burun- dudak, burun -alın arası geçişlerin doğal olmasını sağlamak

Burun ameliyatı olacaklara tavsiyeler

1- Doktorunuz ile birebir görüşün.

2- Mümkün ise size benzeyen kişilere ait öncesi- sonrası foto görün

3- Sizi anlayan kendinizi güvende hissettiğiniz kişilere ameliyat olun.

 

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Defne Erkara

Op. Dr. Defne Erkara, 1975 yılının Ocak ayında İstanbul Erenköy’de dünyaya gelmiştir. İkokul öğrenimini 1980- 1985 yılları arasında Erenköy İlkokul’unda tamamlamış ve bu süreçte tüm diğer öğrenciler gibi oyun ağırlıklı bir dönem geçirmiştir. Ancak 1985 yılında Özel Doğuş Koleji’nde ortaokula başlamasıyla birlikte en başarılı öğrencilerden biri olmuş; lise öğrenimini de yine aynı okulda 1992 yılında tamamlayarak dereceyle mezun olmuştur. Tıp öğrenimine İ.Ü Tıp Fakültesi’nde 1992 yılında başlayan Op. Dr. Erkara, fakülteyi 1998 yılında dönem ikinciliği ile tamamlamıştır. Aynı yılın devamında yine aynı fakültenin Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümünü kazanarak uzmanlık eğitimine başlamış ve 2004 yılında uzmanlığını almıştır. 2014 yılında kendi kliniğini kurmasına kadar olan dönemde özel sektörde pek çok işletmede çalışmıştı ...

Etiketler
Rinoplasti fiyatı
Op. Dr. Defne Erkara
Op. Dr. Defne Erkara
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube