Arpacık nedir?

Arpacık nedir?

Göz kapaklarında pek çok yağ bezi vardır. Bu bezlerin kanal ağızları kirpik diplerine açılır. Bu kanal ağızlarından birinin miktoplarca tıkanıp, göz kapağında küçük bir enfeksiyon oluşmasına "Arpacık" adı verilir. Arpacık, ağrılı bir durumdur. Kapak şiş, kırmızı ve normalden sıcaktır. Gözde arpacık oluşmasının birçok nedeni vardır. Çeşitli nedenlerle bulaşan bakteri ya da diğer organizmalar gözde iltihabın başlamasına neden olabilir. Arpacık özellikle vücut direncinin düştüğü, yorgunluk ve uykusuzluk gibi dönemlerde ortaya çıkan bir enfeksiyondur. 

Arpacığı kesinlikle sıkmaya ya da patlatmaya çalışmayın. Bu durum enfeksiyonun yayılmasına neden olur. 
İlaç tedavisine rağmen iyileşme sağlanamıyorsa cerrahi tedavi yoluna  gidilebilir. Ameliyat sonrası göz birkaç saat kapalı bırakılır. Operasyon kapak içerisinden yapıldığı için herhangi bir şekilde dikiş atılmasına gerek yoktur, iz bırakmadan kolay bir şekilde halledilebilmektedir.

Bu makale 23 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

1980 Doğumlu Uzman Doktor Zafer Söyük ilk, orta ve lise öğrenimini Ağrı Tutak ilçesinde 1997 yılında başarıyla tamamlamış, aynı yıl girdiği Üniversite sınavları sonucunda İzmir 9 Eylül Üniversitesi İngilizce Tıp bölümünü kazanmıştır. 2004 yılında aynı üniversiteden mezun olmuş 2004 yılında Ağrı Tutak Devlet Hastanesi’ nde Tıp Doktoru olarak göreve başlamıştır. Aynı yıl tıpta uzmanlık sınavını kazanarak 2005-2011 yılları arasında İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nde Göz Hastalıkları ve Cerrahisi ihtisasını yapmıştır. Travmatik Gözlerde Retina Cerrahisi üzerine hazırladığı uzmanlık tezi ile Uzman ve Operatör unvanını almıştır. 2011 – 2013 yılları arasında Iğdır Devlet Hastanesi’ nde görev almış, 2013 yılından beri Avrupa Göz Hastaneleri bünyesinde Uzman Göz Doktoru ve Cerrahı olarak başarılı çalışmalar yapan Zafer Söyük h ...

Op. Dr. Zafer Söyük
Op. Dr. Zafer Söyük
İstanbul - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube