Anal fissür (makat Çatlağı) nedir?

Anal fissür (makat Çatlağı) nedir?

Makat derisinde oluşan ufak yırtılmalara Anal Fissür ya da makat çatlağı adı verilir. Genellikle kendiliğinden iyileşen bu ufak yırtılmalar tekrar ettiği durumlarda derinleşebilir ve iyi bir tedavi gerekebilir. Anal Fissür (makat çatlağının )  temel nedeni, makat iç kasında oluşan sertleşme ve direnç sonucunda makat derisinde oluşan yırtılmalardır.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Anal fissürlerin yaygın olarak görülen belirtileri şunlardır:

Dışkılama sırasında oluşan şiddetli ağrı,  sonrasında görülen derin bir yanma hissi,

Dışkılama sonrası tuvalet kâğıdında görülen bir miktar kan anal fissürün genel belirtileri arasındadır.

Ne zaman Bir Doktora Başvurmalısınız?

Anal fissürlerin çoğu tedavi olmaksızın iyileşir, ancak altında yatan başka bir hastalık olup olmadığını araştırmak gerekebilir. Ayrıca tekrar ederek ilerlemesini ve daha da kötü bir hal almasını önlemek için doktora başvurulmalıdır. Böylece, belirtileri hafifletebilecek ve çatlakların tekrar oluşma riskini azaltabilecek önlemler ve tedaviler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Anal Fissürlere Neden olan Faktörler Nelerdir?

Anal fissürler en çok anüs veya anal kanalın cilt yüzeyinin hasar almasından kaynaklanır.   Daha çok özellikle sert veya büyük dışkılama sonucunda derinin yırtılması ile oluşur.

Anal fissürlerin diğer olası nedenleri şunlardır:

Kalıcı olarak devam eden ishal,

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi hastalıklar,

Hamilelik ve doğum, 

Anal cinsel ilişki,

anal kanalda enfeksiyona sebep olup hasara yol açabilen bazen,  sifiliz veya  herpes gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar,

Anal kanalınızda gerginliği artırabilecek, sıkı bir sfinkter kasına sahip olmak gibi durumlar anal fissürlere neden olabildiği gibi net bir sebep belirlenemez.

Anal Fissürler Nasıl Önlenebilir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anal fissürler genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmadan birkaç hafta içinde iyileşir. Ancak, tedavi edilmeyen kronik bir kabızlıktan kaynaklanıyorsa kolayca tekrar edebilir. Kabızlıktan kaynaklanan Makat çatlaklarını önlemek için bir takım önlemler alabilirsiniz.

Kabızlığı önlemek için alınabilecek önlemler şunlardır:

Meyve ve sebze  ve kepekli ekmek, makarna ve pirinç  gibi lifli ürünler diyetinizde bol miktarda   bulunmalıdır. Sağlıklı bağırsak hareketleri için yetişkinler günde en az 18 gram lif tüketilmelidir.

Bol miktarda sıvı alınmalıdır.

Dışkılama isteğini ertelemek kabızlığa ve kabızlık durumdaki direnç ve baskı makat çatlaklarına neden olur. Bu nedenle dışkılama isteği ertelenmemelidir.

Düzenli egzersiz  - her hafta en az 150 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Basit ağrı kesiciler alarak ya da özellikle bağırsak hareketinden sonra, sıcak bir banyo ile ağrı hafifletilebilir.

Kişisel olarak alınan önlemlerin ve ilaç tedavisinin yardımcı olmadığı, anal fissürün kalıcı olduğu durumlarda cerrahi müdahale önerilebilir.

Cerrahi müdahale anal fissürlerin tedavisinde etkili ve kalıcı çözümler sunar. Fakat cerrahi müdahale bağırsak kontrolünün geçici veya kalıcı kaybı (bağırsak inkontinansı) gibi küçük riskler taşıyabilir.

Anal Fissür En Çok Kimlerde Görülür?

Anal fissürler oldukça yaygındır olarak görülür. Her 10 kişiden 1'i yaşamlarının bir döneminde anal fissür geçirebilmektedir.  Kadın ve erkeklerin anal fissür görülme oranı eşittir. Ancak, 10 - 30 yaş arasındaki genç yetişkinler ve çocuklarda anal fissür görülme olasılığı daha yüksektir.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Sezai LEVENTOĞLU, lisans öncesi eğitimlerinin ardından 1988 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1994 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasına ise 1997 yılında aynı üniversitesinin Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda yapmış ve 2002 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. 2002 yılından beri Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Sezai LEVENTOĞLU, 2007 yılında Columbia University, New York Presbyterian Hospital'da çalışmalar yapmıştır. 2009 yılında ise Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Doçentlik kadosuna atanmıştır. Aynı yıl Cleveland Clinic Foundation, Digestive Disease Center, Colon and Rectal Surgery Departmanı'nda Observer olarak çalışmalarda bulunmuştur.  Avrupa Kolorektal Cerrahi Derneği (ESCP), Amerika Kolorekt ...

Etiketler
Anal fissür
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Ankara - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube