Anal bölge, gerek kas yapıları ve gerekse sinirleri açısından dikkatli olunması gereken bir bölgedir. Anal bölgede kızarıklık, içinde sıvı izlenimi veren şişlik “Anal Apse”yi tarif eden verilerdir. Bu hastalık; acil cerrahi yaklaşım gerektiren proktolojik hastalıkların başında gelmektedir. Aksi takdirde telafisi zor olan durumlara yol açabilmekte ve üzücü sonuçlar doğurabilmektedir.

Hastalarımız bu hastalığı tarif ederken; “Yürüyüşlerimi ağrıdan dolayı ördek yürüyüşü şeklinde yapıyorum.”, “Anal bölgemde ileri derecede hassasiyet, ağrı ve ateş hissediyorum.” ve “Otururken ve büyük tuvalet çıkarırken güçlük çekiyorum.” gibi ifadeler kullanmaktadır.

Hastalığın tedavisi kesinlikle antibiyotikler değildir. Çünkü antibiyotikler boşaltılmamış apsenin içine ulaşamamaktadır. Yaptığımız tedavi ile apse boşaltılıp temizlenmektedir. Ardından uygun antibiyotik tedavisi, boşaltım işlemi sonrası tedaviye eklenmektedir. Sonuçta hastalar, belirtilen şikâyetlerden kurtulmuş bir biçimde sağlıklı hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedir.


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!