Bir hastalık düşünün ki bir yıl içinde ülke nüfusunun %4’ü buna yakalansın. Yine bir hastalık düşünün ki utanmalardan dolayı onunla yaşamaya katlanan yüzbinlerce insan olsun. Peki her insanın hayatı boyuncu bu hastalıkla karşılaşma ihtimalinin %75 olmasına ne derdiniz? İşte buna HEMOROİDAL HASTALIKLAR diyoruz.

Halk arasında “Basur”, “Mayasır” olarak ifade edilen Hemoroidal Hastalıklar; bağırsak sisteminin sonlandığı kısımda, her insanda var olan yastıkçıkların baskı, örselenme gibi nedenlerle şişmesi, sarkması ve kanamaya elverişli hale gelmesidir. İş ve sosyal hayatı yoğun olanlarda, orta yaş dilimindekilerde, hamilelerde ve hemen hemen her yaşta insanımızda görülebilmektedir.

Sık sık yaşanan kabızlık ve ishal, düşük posalı diyet alışkanlıkları, yanlış tuvalet alışkanlıkları, hamilelik, azalmış bağırsak hareketleri, şişmanlık, genetik ve yaşlılık bu rahatsızlığın nedenleridir. Hastalar, dışkılama esnasında kanama, dışkılama esnasında ele gelen kitle, anal kaşıntı, ağrı, hassas kitleler ile hekimlere başvurmaktadır.


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!