GENİTAL SİĞİLLER, ÜLKEMİZDE DE ÇOK EŞLİLİĞİN ARTMASI, CİNSEL İLİŞKİ YAŞININ DÜŞMESİ NEDENİYLE SIK GÖRÜLMEKTEDİR.

Genital siğiller, HPV virüsü enfeksiyonu hem kadında hem de erkekte daha sıklıkla genital bölgede, makat etrafında ve nadiren de ağızda oluşur. Bu siğiller, HPV enfeksiyonu sonucu oluşan karnıbahar görünümünde, bazen tek, bazen çok sayıda, bazen toplu iğne başı kadar ufak, bazen de 4cm çapında (ender durumlarda çok büyük çaplı) erişebilen ağrısız kitleler ve papiller oluşumlardır.

HPV ya da diğer adı ile genital human papilloma virus HPV virisü enfeksiyonu cinsel yol ile bulaşan ve genital siğil olarak bilinen kondilom‘ ların oluşmasından sorumlu olan viral bir enfeksiyon olup mutlaka ciddiye alınmalıdır .

Siğiller bu enfeksiyonun görünebilir belirtileridir, sonucudur ve ancak % 30-35 olguda ortaya çıkmaktadır. Kalan % 70 lik bölümde ise virüsler deri altında sessiz kalmakta ve herhangi bir belirti vermemektedir ve taşıyıcı olunmaktadır .

Bir çok virüs hastalığında olduğu gibi HPV virüsü de bir kez vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenmelere yol açarak tekrarlayan enfeksiyonlar oluşturur .

HPV şu an bilinen ve sınıflanan 100’e yakın alt tipi vardır .Bunların bir kısmı sadece üreme sisteminde enfeksiyona neden olurlar ve bunlara genital HPV adı verilir. En sık HPV tip 6 ve 11 genital siğiller neden olmaktadır. Fakat HPV tip 16,18,31,33,35 ve 52 rahim ağzında hücresel değişikliklere yol açmaktadır. Rahim ağzı kanseri tanısı konulmuş kadınların % 95’ inde HPV virüsü saptanmaktadır.

KİMLERDE DAHA SIK HPV, GENİTAL SİĞİL GÖRÜLMEKTEDİR? HPV RİSK GURUPLARI NELERDİR?

.Cinsel temasın başladığı 18-20 yaşlar HPV virüsünün alınması için en riskli yaşlardır.

.Siz veya cinsel eşiniz birden fazla kişi ile ilişkiye giriyor ise risk artacak .

Cinsel partner sayısı arttıkça HPV’ nin bulaşma ihtimali de artar.

.Klamidya, Gonore, AİDS veya Herpes simpleks gibi başka cinsel ilişki ile bulaşan hastalığınız varsa risk artmaktadır.

.Hamilelik, uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı riski arttırmaktadır.

.Hodgkin lenfoma, lösemi gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıkları olanlarda risk artmaktadır.

.Beyaz ırkta daha fazla görülmektedir.

.Sigara içimi ve kronik alkol kullanımı, alışkanlık yapan madde kullanımı riski arttırmaktadır.

. Fiziksel yada ruhsal nedenlerde oluşan aşırı stres ve üzüntü vücut direncinin düşmesi riski arttırmaktadır.

Kondilomların bulaşması genital HPV hastalığı taşıyan bir bireyle girilen her türlü cinsel ilişki ile bulaşabilir. Virüs, ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan mikroskopik yırtıklar ve sıyrıklar vasıtası ile ciltten cilde temas yolu ile bulaşır. Virüsün erkek menisi içinde de saptanması vücut sıvılarının teması yolu ile de bulaşabileceğini düşündürmektedir. Virüs ile temas eden herkeste enfeksiyon bulguları ortaya çıkmaz, ancak kondülom ortaya çıkan bireylerin % 60-90' ının partnerinde de virüs olduğu saptanmıştır. Virüs bir kere vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz kalabilir .Cinsel yönden aktif olan herkeste görülebilir ve bir çok cinsel aktif kişi HPV virüsü için taşıyıcı ‘’portör ‘’ olabilir .

Virüsün kuluçka süresi değişkendir. HPV tipine göre kuluçka süresi değişir. Bazı HPV tiplerinde kuluçka süresi 1-2 ay iken bazı HPV tiplerinde yılları bulabilmektedir. Bulaşma olduktan sonra bulgular bazen birkaç ay, bazen de birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir. Hatta bazen virüs yıllarca hiçbir bulgu vermeden vücutta kalabilir. Hastaların büyük bir kısmında 2-6 ay içinde belirti verir. Aktif genital lezyonların varlığında bulaşıcılık en yüksektir. Siğiller ortaya çıkıp tedavi edildikten sonra yeniden siğil çıkmadan geçen dönem ne kadar uzunsa bulaştırıcılık da o oranda azalmaktadır. Siğiller kadınlarda vajina veya anüs çevresinde veya vulvada olabilir. Aynı zamanda kasıklarda, bacaklarda, boyunda, ağızda veya vücudun herhangi bir yerinde de bulunabilirler. Erkeklerde ise siğiller genellikle penis veya testislerdedir

Genital siğillerin görülmesi hem erkekte hem kadında HPV tanısı koydurur .HPV nin neden olduğu rahim ağzındaki hücresel değişimler ise rutin yapılan rahim ağzı PAP smear testlerinde saptanır .DNA incelemeleri yapılan HPV varlığı ve hangi tip HPV bulunduğu saptanabilir. Örneğin rahim ağzı kanserlerinin % 50 sinde HPV tip 16 saptanmaktadır Erkeklerdeki sessiz enfeksiyonu saptayabilecek maalesef bir test yoktur. HPV tanısını bir kan testi ile koymak mümkün değildir ve HPV – genital siğil‘e özgün bir kan testi incelemesi yoktur .

Genital Siğili Olan Hamilede Virüs Bebeğe Geçer mi?

HPV virüsü (kondülom) gebelikte HPV virüsü anneden plasenta yoluyla bebeğe geçmemektedir. Geçiş şekli genellikle normal doğum sırasında bebeğe direkt doğum kanalından bulaşması şeklindedir. Bebeğin ağzına bulaşarak üst solunum yollarında tümöral bir yapı olan “laringeal papilomatozis” yapar. Ciddi bir tümöral oluşumdur. Çok nadiren sezaryen sırasında bebeğe geçtiği iddia edilir. Aktif HPV enfeksiyonu olan veya HPV vrüsü taşıyıcısı olan anne adaylarına normal doğum değil, sezaryen tavsiye edilir.

Tedavi; siğilleri yapıldığına göre lokal anestezi veya genel anestezi altında olur. Tedavide eskiden beri Kroterapi (dondurma) yöntemi kimyasal kremler elektro koteryan (yakma yöntemi) kullanılmaktadır. En son teknoloji olarak lazer uygulaması lazer tedavisinde siğiller lazer ışını ile yok edilir. En gelişmiş tedavi yöntemidir. Pahalı bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde her merkezde lazer tedavisi uygulanmaktadır.


Denizli Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!