Burun estetiği yaptırmak isteyen birisi için herhalde en korkutucu ve en merak edilen dönem ; ameliyat sonrası dönemdir. Ameliyattan çıkıp odanıza götürülmenizle başlayan bu süreç tüm hayatınız boyunca sürecektir. Ameliyattan sonra insanlar burunlarının yeni şeklini hemen almasını istiyorlar ve bu yeni görünümleri ile aile fertleri ve arkadaşlarının iltifatlarını almak için sabırsızlanıyorlar. Bu durum, yüzünün bir parçasına estetik ameliyat yaptıran biri için bence çok normal çünkü insanlar güzel ve yüzü ile uyumlu bir buruna sahip olmak için bu kadar stres ve zorluklara katlanmanın sonucunu hemen almak istiyorlar. Haklılar, ancak işin aslı biraz daha farklı.

Estetik burun ameliyatı sonrasında göz çevresinde oluşan şişlik 3-4 günde azalarak kaybolur.Burunda da ciltaltı dokularında oluşan ödem sonucunda şişlik oluşur.İşte bu ödemden kaynaklanan burun şişliği daha yavaş dağılır.6.aya kadar giderek azalır ve 6.ay – 12. ay arasında tamamen kaybolur. Bunun anlamı ameliyatta burna verdiğimiz yeni şeklin tam olarak ortaya çıkması için 6 ay – 1 sene geçmesidir.Bu da hastanın ameliyat sonrası dönemde sabırlı olmasını gerektirir.

Ödem önce burun sırtında ve ortasında en son uç kısım ve burnun alınla birleştiği yerde azalır.Ödemi azaltmak için doktorunuz size burun üstüne masaj yapmanızı önerebilir.

Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar

Burnunuzu hekiminiz tarafından size belirtilen zamana kadar temizlemek amacıyla sümkürmeyiniz.Gerekli olduğunda yumuşak bir mendille sürerek temizleyebilirsiniz.

Eğer var ise burun altındaki gazlı bezi değiştirebilirsiniz.

Burnunuzun üzerine konan bantlar ve alçı operasyondan yaklaşık olarak 1 hafta sonra muayenehanede çıkarılacaktır.Alçı ve bantları asla çıkarmayınız ve kuru tutmaya çalışınız.

Uzun süre çiğnemeyi gerektirecek yiyeceklerden kaçınınız.Bunun dışında herhangi bir yemek kısıtlaması yoktur.

Fazla fiziksel aktiviteden kaçının ve her zaman dinlendiğinizden fazla dinlenmeye gayret gösterin.

Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçası ile kibarca fırçalayabilirsiniz.Üst dudağınıza çok fazla dokunmamaya gayret ederek burnunuzu hareketsiz tutmaya çalışın.

En az 10 ila 14 gün uzun telefon görüşmeleri ve uzun konuşma gerektirecek aktivitelerden kaçının.

Yüzünüzü yıkayabilir.Ve ılık suyla duş alabilirsiniz.Burnunuzun üzerindeki özel alçı suya dayanıklıdır.

En az 1 hafta aşırı yüz hareketlerinden kaçınınız.

1 Hafta boyunca önden düğmeli kıyafetler giyiniz.Boyundan geçen dar kıyafetler giymeyiniz.

6 hafta boyunca mecbur olmadıkça güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının solaryuma girmeyiniz.Güneş ışığı burnunuz ve yüzünüzde ödeme ve bunun sonucunda şişliklerin artmasına ve daha geç iyileşmeye sebep olur.

1 ay boyunca yüzmeyiniz ve tenis,basketbol gibi burnunuza travma gelebilecek sporlardan en az 3 ay uzak durunuz.

Bantlar ve alçı çıkarıldıktan sonra burun ,göz çevresi ve üst dudakta halen var olan şişlik veya renk değişikliği konusunda endişelenmeyiniz ,genellikle 2- 3 hafta içinde tamamen gerileyecektir.Bazı hastalarda burun çevresindeki şişliklerin tamamen kaybolması için 6 ay gerekmektedir.

Sadece doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanınız..

4 hafta boyunca burnunuzun üzerinde ağırlık ve şekil bozukluğu yapabileceğinden gözlük kullanmayınız.

Operasyondan 2-3 gün sonrasında kontakt lensler kullanılabilir.

Burnunuz üzerindeki bandajlar doktorunuz tarafından çıkarıldıktan sonra burnunuzun üstünü vaselin intensive care lotion ile kibarca temizleyebilirsiniz.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!