Allerji Nedir?

Allerji bağışıklık sistemimizin ağaç, ot, çimen polenleri, ev tozu akarları veya hayvan kılları gibi normalde zararsız olan maddelere aşırı tepki vermesidir. Allerjik reaksiyon oluşturan maddeler alerjen denir. Atopi ise genetik olarak allerjik hastalık geliştirme yatkınlığına verilen isimdir. Rinit burun iltihabı anlamına gelir. Allerjik rinit, allerji kaynaklı burun iltihabıdır. Alerjenlerin hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatmasıyla meydana gelir. Belirli mevsimlerde (en çok polenlerin uçuştuğu bahar aylarında) ortaya çıkan türüne “mevsimsel rinit” denilir. Mevsimsel allerjik rinit, “saman nezlesi” olarak da bilinir. Ancak bu doğru bir terim değildir. Bir de allerjik rinit’in bir yıl boyunca devam eden türü vardır ve bu tür “perenial rinit” olarak adlandırılır. Perenial rinit’e, genellikle yıl boyunca ortamda bulunan hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar ya da ev tozu gibi alerjenler neden olur.

Allerjik hastalıklar nasıl oluşur?

Zararlı organizmalara karşı korunmak amacıyla bağışıklık sistemimiz antijenleri (ortamdaki zararlı maddeler) zararsız hale getirmek için antikorları (vücut savunmacıları) üretirler. Normalde vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi herkes için zararlı olmayan antijen denilen maddelere karşı aşırı reaksiyon göstererek allerjinin oluşmasına neden olur. Allerjik hastalarda savunma sisteminin elemanları arasındaki fizyolojik ve fonksiyonel denge bozulmuştur.
Allerjik hastalıklar kronik hastalıklar arasında ilk sırada gösterilmektedir. Bu hastalıklar basit burun tıkanıklığı ve akıntısı olabileceği gibi çocuklarda düşünme bozukluğu ve minimal beyin hasarına kadar giden farklı tablolar ile seyretmektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin bir araya gelmesiyle allerjik hastalıklar oluşmaktadır.


Bursa Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!