Alerji ve alerji testleri

Alerji ve alerji testleri

ALERJİ araştırması yapmak biraz dedektiflik gibidir. Bazen alerjenler ile karşılaşınca belirgin tepki oluşur. Yumurta yedikten 15 dakika sonra döküntü oluyor ve bu her yumurta yedikten sonra tekrarlıyor ise sebebi bulmak kolaydır. Ancak bazen işler o kadar kolay olmuyor. Deri veya kanda sebebi arıyoruz. Bu testlerin pozitif olması ise her zaman alerjiniz olduğu anlamına da gelmiyor. Yani testlerdeki düşük pozitiflik sonuçları alerjiniz olduğu anlamına gelmediği gibi testlerin negatif olması da alerjiniz olmadığı anlamına gelmez. Alerjistler olarak anafilaksi olma ihtimali olmadığı durumlarda ilk tercih olarak daha hassas olması, 20 dakika gibi kısa sürede sonuçlanması ve kendimizin uygulayıp sonuçlarını kendimiz yorumladığımız için deri testlerini tercih ediyoruz. Ancak riskli durumlarda veya ilaçları kesemediğimiz durumlarda kan testlerinden de sıkça faydalanıyoruz. Şüpheli durumlarda ise asıl altın standart testi yani yükleme testini uyguluyoruz. Kısaca testlerde pozitiflik var diye tepki yapmayan bir besin sadece test sonucuyla diyete alınmıyor.

Bu makale 22 Ocak 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını yine aynı fakülte de tamamlayarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nde Çocuk İmmünolohisi ve Alerjisi üzerine yan dal ihtisas eğitimi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, mesleki çalışmalarına şu an İstanbul Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Alerji nedir
Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban
Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban
İstanbul - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube