Akupunktur, insan vücudunun doğal iyileşmesine katkıda bulunmak için destekleyici bir tedavi ve bununla birlikte işleyişini düzenlemeye teşvik eden tamamlayıcı bir tıp yöntemidir.

Bu bilimi geliştiren toplum olarak, Çinli bilim adamlarının açıklamasına göre; vücudumuzda ve cildimizde nehir yataklarına benzer çok düzenli şekillerde, enerji kanalları bulunmaktadır. Bunlar meridyen olarak adlandırılmaktadır. Zaman içinde tıpkı nehir yataklarında olduğu gibi, enerji kanallarında da tıkanmalar olabilmektedir.

Akupunktur noktalarına yapılan iğne uyarıları, meridyenleri etkileyerek, tıkanmaları giderir ve düzenli enerji akışını sağlar. Akupunktur tedavisi, bu nedenle, vücudun iç organlarının sindirim, emilim ve enerji üretim faaliyetlerindeki çeşitli dengesizlikleri düzeltir ve meridyenler boyunca enerji dolaşımına yardımcı olur. Bu tedavi yöntemini tıp otoriteleri şöyle açıklamaktadır;

Akupunktur iğneleri ile yapılan uyarılar, omurilikte ve beyindeki bazı kimyasalların serbest bırakılmasını sağlamaktadır.

Bu kimyasallar, vücutta bulunan ağrıları azaltabileceği gibi, vücudun kendi iç düzenleyici sistemini etkileyen hormonların düzenli salınmasını da etkileyebilmektedir.

Akupunktur, enerji akışında ve vücut biyokimyasındaki dengelemeyi sağlayarak, vücudun doğal şifa yeteneklerini uyarmakta, fiziksel ve duygusal sağlığın daha iyi olmasını teşvik etmektedir.

Akupunktur uygulamaları ile;

Sağlıklı yaşamın desteklenmesi

Hastalıklara karşı koruyucu önlemlerin alınması

Çeşitli tıbbi rahatsızlıkların tedavisi sağlanabilmektedir.

Akupunktur'un halk arasında genellikle ağrı kontrolü ile ilişkilendirilmesine rağmen, günümüzde çok daha geniş uygulama alanları içinde yerini almıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) örneğinde olduğu gibi, Akupunktur uluslararası sağlık ve bilim organizasyonları tarafından desteklenmekte ve tıbbi sorunların tedavisinde, geniş bir yelpazede uygulanmaktadır.

Başlıca uygulama alanları;

Sindirim bozuklukları: mide rahatsızlıkları, spastik kolon, kabızlık ve ishal

Solunum bozuklukları: sinüzit, boğaz ağrısı, bronşit, astım ve tekrarlayan akciğer enfeksiyonları.

Nörolojik ve kas bozuklukları: Baş ağrısı, boyun ağrısı, donuk omuz, tenis dirseği, çeşitli tendinit formları, bel ağrısı, siyatik, osteoartrit ve migren.

Psikolojik sorunlar: Depresyon, panik atak ve anksiyete

Endokrin, üriner ve üreme sistemi bozuklukları

Günümüz kadın ve erkeği, çalışma temposu ve yaşam koşulları nedeniyle, yukarıda bahsi geçen rahatsızlıklarla sıkça karşılaşmaktadırlar. Bu rahatsızlıklar, gerek organlar üzerinde bozukluklara, gerekse fiziksel görünüm ve ruhsal sıkıntılara yol açmaktadır. Akupunktur özellikle gerginlik, stres ve duygusal durum ile ilgili fiziksel sorunların çözümünde çok etkin sonuçlar vermektedir. Ayrıca, bu rahatsızlıkların tetiklediği estetik veya yaşam kalitesi sorunlarına bakacak olursak, bunlar arasında;

Kilo ve yağlanma sorunları

Sağlıklı beslenme takibinde başarısızlık

Deride selülit ve sarkma görünümleri

Cilt üstünde kırışıklık ve yaşlılık görünümleri

Akne ve benzeri çeşitli cilt problemleri

İstenmeyen tüylerde artma

Yaşam kalitesini etkileyen gerginlik ve ağrılar

sayılabilir. Elbette, Akupunktur’dan sihirli bir iyileştirme beklentisi içinde olamayız ama klinik koşullarda gerekli tahlil ve teşhislerin yanı sıra, Akupunktur Uzmanı tarafından enerji akımındaki sorunların giderilmesi ile yaşam kalitesinde düzelme sağlanabilir ve estetik bozuklukları tetikleyen sebepler giderilmiş olur.

Akupunktur uygulamalarının genelde hiçbir yan etkisi olmadığı bilinmektedir.Tedavi süresi ve seans sıklığı kişiye ve duruma göre değişik programlar gerektirmektedir.


İstanbul Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!