Akne yani sivilce en sık görülen deri hastalığıdır. 11-30 yaşlar arasındaki kişilerin %80’inde akne görülür. Akne yüz, boyun, göğüs ve sırt bölgesinde oluşur. Bu bölgenin derisinde yerleşen yağ bezleri kimi zaman kıl köklerini tıkar. Tıkanan gözeneklerde bakteriler çoğalır ve kırmızı, şiş sivilcelere yol açar. Bazen sadece yağ ile tıkalı gözenekler belirir. Bunlar beyaz komedolar ve siyah noktalar şeklinde görülür. Tam tersi aşırı iltihapla dolarak kist yapısına bürünen derin, geniş çaplı, koyu renkli, aylar süren akne lezyonları da oluşabilir.

Genetik yapımız, hormonal değişimler, stres ve yağlı kozmetik ürünler başlıca sivilce nedenleridir. Bazı gıdalar da akneyi davet eder. Karbonhidrat ve yağ yükü fazla olduğu için kızartmalar, kuruyemişler, cips, çikolata, yağlı süt ve kola gibi gıdaların fazla tüketilmesi 1-2 gün içinde ani akne artışına yol açabilir. Sanılanın aksine karaciğer hastalıkları ile ilgisi yoktur. Ancak bazen yumurtalık kistleri (poliksitik over hastalığı) ve hormonal hastalıkların (androjen hormon fazlalığı) ilk belirtisi olabilir.

Akne ile ilgili merak edilen bazı pratik noktalar:

1-Yüzümü çok sık mı yıkamalıyım? Hayır, günde 1-2 kere, karma-yağlı cilde uygun bir temizleyici ile yüz yıkanmalıdır.

2-Güneş koruyucu ve nemlendirici sürebilir miyim? Evet, deri tipinize göre yani yağsız, oil-free, non-komedojenik ibarelerini göreceğiniz markaların ürünlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3-Akne sıkılmalı mı? Hayır. Ev ortamında akne sıkmak mikrobun yayılmasına, aylarca kalan kahverengi lekelere veya çukur izlere neden olabilmektedir.

4-Evde hazırlayabileceğim pudra, tonik, krem formülleri var mı? Hayır. Medyada zaman zaman bu tip formüller dolaşsa da bunlara itibar edilmemelidir. Bu tip formüller ile iyileşememe bir yana dursun, akne daha kötüleşebilir, alerji eklenebilir, mikrop kapılabilir.

5-Güzellik merkezlerine her ay gidiyorum, neden aknemin sonu gelmiyor? Cilt temizliği yapılsa dahi uzun soluklu tedaviler olmadan, akne mutlaka tekrarlayacaktır. Unutmayın, akne bir deri hastalığıdır.

6-Bir haftada fayda görmezsem ilacı bırakmalı mıyım? Aknede iyileşme haftalar içinde başlar. Kararlılıkla dermatoloji uzmanının verdiği tedavi sürdürülmeli, birkaç hafta sonra bir sonuç beklenmelidir.

7-Akne tedavi edilmezse ne olur? Pek çok çalışmada gösterilmiştir ki akne, sosyal fobi, özgüvende azalma, hayat kalitesinde düşmeye neden olmakta ve kadınlarda aşırı miktarda makyaj eğilimine yol açmaktadır. Tedavisiz aknede ayrıca iz ve leke sorunları başlar.

Akneyle başa çıkmak için en güvenli yol, dermatoloji uzmanınıza muayene olmaktır. Bu şekilde, muayenedeki tespitlerimize göre, uygun yüz temizleyici, nemlendirici ve güneş kremleri belirlenir. Topikal akne ilaçları ya da haplar kullanırız. Bazı hastalarımızda maske veya peeling öneririz. Siyah nokta ve yağ dolu gözenekleri temizlemek için cilt bakımı da iyi bir başlangıç olur. Akneyi atlatmış ancak izi kalmış kişilerde ise başlıca Mezoterapi, PRP (platelet rich plasma) uygulamalarından destek alıyoruz.


Ankara Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!