Adet geciktirme

Adet geciktirme

ADET GECİKTİRME

Üreme çağındaki bir bayanda, adet kanamalarının düzenli olması, sağlıklı bir genital ve hormonal sisteme işaret eder. Bununla beraber sosyal bazı zorunluluklar nedeniyle bu düzenin değiştirilmesi gerekebilir. Özellikle bu dönemi günlük yaşamını tehdit edecek şekilde sıkıntılı geçiren bayanlarda, adet döneminin istenmeyen günlere denk gelmesi, zamanlamayı değiştirmeyi gerektirebilir. Burada en önemli nokta, doktora başvurmadan geciktirici hap kullanılmamasıdır.

Jinekolojik muayene sonrası engel bir durum saptanmazsa, bir kadın hastalıkları ve doğum doktorunun önereceği ilaçlar kullanılabilir. Böylece adet süreci geciktirilir. Adeti öne alma kırılma kanaması denilen ve önceden kestirilemeyen sağlıksız bir kanama oluşturacağı için tercih edilmez. Adetin geciktirilmesi yoluna gidilir. Doktorunuzun önerisi; başka bir nedenle doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda kutu bitimi sonrası normalde verilen bir hafta aranın atlanarak ara verilmeden yeni kutuya geçilmesi, ikinci kutu sonunda ise normal aranın verilmesi olur. Doğum kontrol hapı kullanmayan bayanlara ise; adet öncesi 3. ya da 5. günde başlanacak progestajen içerikli ilaçlar önerilir. Bu dönem atlatıldığında ilaç mutlaka bırakılmalıdır. İlacın kullanım süresi 10 günü geçmemelidir.

Geciktirici ilaç kullanmanın sağlığa olumsuz bir etkisi var mıdır?
Bu ilaçlar, sık sık kullanılmadığı sürece hormonal düzensizliğe neden olmaz. Adet döneminin kişinin kendi isteğine göre ayarlanması amacıyla yapılan çalışmalarda; 3-6 ay aralıksız doğum kontrol hapı kullanımının herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Adet kanaması
Op. Dr. Banu Çiftçi
Op. Dr. Banu Çiftçi
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube