5 güneş kuralı

5 güneş kuralı

Gölgede kalın

UV ışınlarının en zararlı olduğu zaman gün ortasıdır. Özellikle öğle saatleri çocukların kapalı yerlerde olmasına özen gösterilmelidir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ağaç, şemsiye veya bir tente altında durmak tercih edilebilir.

Güneşe göre giyinin

Uzun kollu t-shirtler, uzun pantolonlar da UV ışınlarından koruma sağlayabilir. Islak giysiler kurulara, açık renkler de koyu renklere göre daha fazla koruma sağlar.

Şapka takın

Başı, yüzü, kulakları ve boynu gölgede tutan bir şapka iyi bir koruma sağar.

Gözlük takın

UVA ve UVB ışınlarını yüzde 100 bloke eden güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Aksi halde UV ışınları ilerleyen yaşlarda katarakta neden olabilir.

Güneş koruyucu kullanın

Çocuğunuz her dışarıya çıktığında UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan, en az 50 koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Krem sürerken burun, kulaklar, dudaklar ve ayak sırtı unutulmamalıdır. 6 aydan küçük bebekler doktorlarının önerdiği güneş kremlerini kullanabilir. Bulutlar UV ışınlarını bloke etmez. Bu nedenle bulutlu ve serin günlerde dahi güneşten korunma unutulmamalıdır.

Bu makale 6 Nisan 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dr. Öğr. Üyesi Emre Çenesiz, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1999 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise,  İstanbul Üniversitesi  Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak 2005 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur. 

İlgilendiği alanlar:

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları / Neonatology

Yenidoğan Sağlığı ve Hastalıkları

Sağlam Çocuk Takibi

Aşı, Beslenme, Bebek Bakımı, Sağlık Taramaları

Solunum Yolu Hastalıkları

Allerjik Astım ve Sık Enfeksiyon Geçiren Çocuğa Yaklaşım

Mesleki çalışmalarına Liv Hospital Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Güneşten korunmak
Dr. Öğr. Üyesi Emre Çenesiz
Dr. Öğr. Üyesi Emre Çenesiz
İstanbul - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube