20 yaş dişi nedir?
20 yaş dişi nedir?

20 YAŞ DİŞİ NEDİR?

Genel olarak bilinen her insanın 32 dişe sahip olduğudur. Bunun içinde 4 tanesi 20 yaş dişleri olarak bilinir. Ancak her insanda mutlaka bu kadar diş ve 20 yaş dişi bulunmayabilir.

Özellikle küçük çeneye sahip kişilerde değil 20 yaş dişinin sığması, normal dişlerin sıralanması dahi sorun oluşturabilmektedir.

Sadece röntgende görünen ağızda varlığı hissedilmeyen 20 yaş dişlerine normal şartlarda müdahale etmeye gerek yoktur. Ancak ağız ortamında görünmeye başlamış, temizlenme zorluğu yaratan ve arada sırada dişetlerinde sorun yaratan yirmi yaş dişleri mutlaka çekilmelidir. Bazen bu dişler ağızda bir ucu görünmeye başladıktan sonra yıllarca aynı durumda kalabilmekte, çıkıp normal diş pozisyonuna gelme sansı olmayabilmektedir. Bu durumlar yine çekilmeleri gerekmektedir. Klinik tecrübelerimize göre bu dişler temizlenebilme sorunu dolayısıyla hemen önlerindeki azı dişlerinin çürümesine yol açmaktadır.

Çok düzenli fırçalamalara rağmen bazen dişlerin ara yüzlerine ulaşılamadığı için çürümeler olduğunu göz önünde bulundurursak fırçanın ulaşılabilirliğinin daha zor olduğu arka bölgeler daha çok risk taşımaktadır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!