sm
Soru Sahibi
10 Haziran 2015 02:45

erdheim Chester

Merhaba araştırma larima gore hematoloji sınıfına giriyor bu hastalık. Hocam bizi aydınlatır misiniz Erdheim Chester hastalığinin tedavisi var midir? Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Akin Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Sayın Mert Seha, geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Erdheim - Chester hastalığı ( ECD ) nadir bir hastalık ve orta yaşlarda daha çok görülmekte. Kanda histiyosit dokularda, makrofaj olarak tanımlanan hücrelerin artışı ile kendisini göstermekte. Uzun kemikler, deri, böbrekler, akciğerler ve göz arkası dokular ( bretrobulber )... gibi tutulumları söz konusu. Kemik ağrıları, tutulum gösteren organlara ait belirtiler, radyolojik görüntüler ( osteoskleroz ), biyopsilerle ( kemik iliği, doku...) tanıya gidilmektedir. Tedavisinde cerrahi, kortikosteroidler, immun süpresif ajanlar ( bağışıklık sistemini baskılayıcılar), sitositatikler, hedefe yönelik ajanlar (vemurafenib ), radyoterapi ve hastanın tutulum bölgeleri dikkate alınarak bunların kombinasyonları kullanılabilir. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle. Saygı ve sevgiler.

10 Haziran 2015 09:39