Prof. Dr. Hikmet Hassa

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite - Eskişehir

Kısırlık / İnfertilite , Tüp Bebek (IVF), Aşılama (İUİ)

Takvim talep et Değerlendir

Bu uzman Covid-19 önlemlerine önem vermektedir!

Sizlere daha güvenli ve sağlıklı hizmet vermek adına birçok Covid-19 önlemi almış bulunuyoruz. 

-Merkezimizde maske takmak zorunludur.

-Görüşmeler sosyal mesafe kurallarına uyulacak şekilde düzenlenmektedir.

-Bu nedenle; randevular birer saat ara ile verilerek hastaların birbirleri ile temas etmesi önlenmektedir.

-Her hasta sonrası dezenfekte işlemi yapılmaktadır.

-Her hasta yanında en fazla 1 kişi kabul edilmektedir.

Doktorun Adresi

Vişnelik Mahallesi Atatürk Bulvarı No:179 **** ****  Odunpazarı, Eskişehir
PROF.DR HİKMET HASSA MUAYENEHANESİ

Bu adres için online randevu alınamıyor.

İmkanlar
Wi-fi Otopark (Ücretsiz) İkram Kredi kartı ile ödeme Nakit

Hikmet Hassa Hakkında

Hikmet Hassa Kimdir?

Prof.Dr. Hikmet HASSA, 12 Nisan 1949 Ankara doğumlu olup; ilk, orta ve lise öğrenimlerini bu şehirde tamamlamış, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1973 yılında mezun olmuş, yine aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD’den 1977 yılında uzmanlığını almıştır. Rahmetli Prof. Dr. Orhan Karacadağ ile o zamanki adı Eskişehir Anadolu Üniversitesi olan şimdiki Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD’nin kuruculuğunda bulunmuştur. 1977 yılından yaş nedenli emekli olduğu 12 Nisan 2016 tarihine kadar da ESOGÜ’deki görevini sürdürmüştür.

Dr. HASSA, 1982 yılında doçent ve 1988 yılında profesör kadrosuna atanmıştır. 

Bu dönem içerisinde Dr. HASSA, Sağlık Bakanlığı - John’s Hopkins Üniversitesi ortak projesi olan JHPIEGO - Endoskopi programı çerçevesinde 1979-1987 yılları arasında Sağlık Bakanlığı - Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü (AÇSAP) için laparoskopi danışman hekimi olarak çalışmış ve Türkiye düzeyinde 20 ilde 25 ayrı laparoskopi ünitesini kurmuştur. Bu süreçte anabilim dalında farklı illerden gelen doktor ve hemşirelere laparoskopi alanında teorik ve pratik sertifikasyon eğitimi vermiştir. 

1987 yılında Türkiye’de alanındaki ilk Türkçe kitap olan “Jinekolojide Laparoskopi” kitabını yazmıştır. 300 sayfalık bu kitap aynı yıl Sağlık Bakanlığı’nca 750 adet bastırılarak ücretsiz olarak yurt düzeyinde ilgili kadın doğum hekimlerine dağıtılmıştır. 17 Haziran 1987’de konu, zamanın Sağlık Bakanı tarafından hizmet takdiri ile değerlendirilmiştir. 

Dr. HASSA, bir dönem başkanlığını da yaptığı ana bilim dalında 1994 yılından emekli olduğu 2016 yılı Nisan ayına kadar Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı Başkanlığı’nı sürdürmüştür. 

1998 yılında Türkiye üniversitelerindeki 7. Üremeye Yardımcı Tedaviler (ÜYTE) Tüp Bebek Merkezi’ni kuran Dr. HASSA, 1998-2016 yılları arasında aktif olarak bu merkezde çalışmıştır. Bunu takiben emeklilik sonrasında kendisine teklif edilen Acıbadem Eskişehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde, ayrıca aynı hastanede endoskopi ve genel jinekolojik yaklaşımlar açısından  çalışmasına devam etmiş ve Eylül 2017 tarihinden itibaren de yalnızca kendi muayenehanesinde olgu kabulüne başlamıştır. 

Dr. HASSA Eskişehir’deki görevi sırasında; 1984-1998 Türkiye Aile Planlaması Derneği Merkez Yönetim Kurulu üyeliği, 1990-1991-1992 Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası Ana Çocuk Sağlığı ve Nüfus Planlaması Danışma Kurulu üyeliği, 1992-1998 Sağlık Bakanlığı ÜYTE-Tüp Bebek Bilim Kurulu üyeliği, 1998-2002 Türk Jinekoloji Obstetrik Derneği (TJOD) Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve yılda 4 kez basılarak Türkiye’de görev yapan kadın doğum hekimlerine ücretsiz olarak dağıtılan, TJOD dergisi editörlüğünü yapmış ve 1994-1998 yıllarında Eskişehir Jinekoloji-Obstetri Derneği kuruculuğunda ve başkanlığında bulunmuştur.

Dr. HASSA, 2003 yılında Jinekolojik Endoskopi Derneğini (JED) kurmuş ve 2007 yılına kadar iki dönem başkanlık görevini sürdürmüştür. Halen aynı derneğin onursal başkanıdır. 

JED’deki görev döneminde Amerika-AAGL (American Association of Gynecologic Laparoscopists), Avrupa-ESGE (European Society for Gynaecological Endoscopy) dernekleri ile birlikte çalışmalara girilmiş ve Ortadoğu-MESGE (Middle East Society for Gynecological Endoscopy) ile ilk temaslar konusu da yeni JED yönetimine sunulmuştur. 

Dr. HASSA 2004-2008 yılları arasında AAGL’nin Türkiye adına uluslararası danışmanı ve 2006-2010 yılları arasında ESGE’nin danışma kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 

Dr. HASSA, 2001-2003 yılları arasında “International Journal of Gynecology by Fax” yayını için oluşturulmuş yazarlar kuruluna seçilmiştir. 2002-2007 yılları arasında ESHRE (European Society for Human Reproduction and Embryology) için Türkiye’den seçilen danışma kurulu üyesi olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Dr. HASSA ayrıca 2005,2009 ve 2010 yıllarındaki ESHRE kongrelerinde değerlendirme hakemi olarak buraya gönderilen bilimsel çalışmaları incelemiş ve rapor etmiştir.

Dr. HASSA, Üreme Endokrinolojisi, İnfertilite, Tüp Bebek (IVF), Endoskopi konularında eğitim almak, görgü ve bilgisini arttırmak adına değişik dönemlerde, farklı merkezlerde ve değişen sürelerde yurt dışında bulunmuştur. Bu bağlantı içerisinde; 

Endoskopi-Laparoskopi konusunda: 

1979 yılında Washington University Saint Louis/USA, 1979 yılında El-Ariana Medical Centre/Tunus, 1995 yılında Bremen ve Hamburg/Almanya’da bulunmuştur.

İnfertilite ve Tüp Bebek konularında: 

1985 yılında Reproductive Biology birimi, University of Edinburg/Scotland/UK, ve ayrıca Edinburg Royal Infirmary hastanesinde Infertility out-patient kliniğinde çalışmış, 

1985 yılında University of London-Hammersmith/UK hastanesinde Mr. Robert Winston’un denetimindeki Mikrocerrahi çalışmalarında bulunmuş, ayrıca kliniğin Invitro fertilizasyon-Tüp Bebek programlarının teorik ve uygulamalı kısımlarında yer almıştır. 

1986 yılında El-Azhar University,Kahire/Mısır’da Dr.Gamal Serour’un denetimindeki mikrocerrahi kurs programına katılmıştır. 

1985 yılında İngiltere dönüşünde bilgi birikimini İzmir Ege Üniversitesi Kadın Doğum ABD Başkanı rahmetli Prof Dr. Refik Çapanoğlu ile paylaşmış ve Türkiye’de ilk tüp bebeğin gerçekleştiği Ege Üniversitesi’ndeki merkeze deneyimlerini aktarmıştır.

2000 yılında Sourasky Medical Centre IVF Birimi, Tel Aviv/İsrail’de Tüp Bebek ile ilgili çalışmalara katılmıştır.

Dr. HASSA’nın kitap yazarlığı ve editörlük yaptığı yayınları aşağıdaki gibidir:

Kitap yazarlığı: 

“Jinekolojide Laparoskopi” (Türkiye’nin ilk laparoskopi kitabı), 1987

“Postmenopozal dönemde estrojen, progesteron, destek tedavisi ve androjenlerin tedavideki yerleri ile non-hormonal tedavi yöntemleri” 

Editörlükleri:

1996-2002 yılları arasında yılda 4 sayı olarak basılan ve Türkiye çapında tüm jinekologlara dağıtılan “Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Uzmanlık Sonrası Eğitim” dergisi

“Klinikte Menopoz” kitabı

İnfertilite-Tüp Bebek konusunda 400 sayfa olarak hazırlanmış ve 2004 yılında Türkiye’deki jinekologlara ücretsiz dağıtımı yapılmış “İnfertil Olgulara Klinik Yaklaşım ve IVF Laboratuvar Uygulamaları’’ kitabı

JED’in kuruluş yayını olan “Jinekolojide Laparoskopik Cerrahi” kitabının editörler gurubunda yer almıştır.

Dr. Hassa’nın yurt içi ve yurt dışı bilimsel süreli yayınlarda ve dergilerde yayına alınmış, toplantılarda sunulmuş 200 civarında çalışması mevcuttur.

Dr. HASSA, Eskişehir’de kuruculuğunda bulunduğu kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalındaki 38 yıllık çalışma dönemini; genel jinekoloji alanında özellikle operatif laparoskopi, ofis histeroskopi, operatif histeroskopi alanlarındaki endoskopi uygulamalarında, mikrocerrahi (özellikle kapalı tüplerin açılması ameliyatlarında) ve üreme endokrinolojisi, infertilite, menopoz, endometriozis ve aile planlaması konularında çalışmış ve ek olarak 1998 yılından bu yana yardımla üreme teknikleri-tüp bebek konuları ile yoğun olarak uğraşmaktadır.

Dr. HASSA, Dr. Rengin HASSA ile evli olup; Oytun ve Gözde isimli iki çocuk ve Egemen, Atakan, Tuna ve Ada isimli dört torun sahibidir.

 

Diploma aldığı kurum
 • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
Uzmanlık aldığı kurum
 • HACETTEPE ÜNIVERSITESI
Mesleki Tecrübe

Hizmete Başlangıç: 01 1978

Tecrübe: 43 yıl 7 ay

Yabancı Diller
 • İngilizce
Deneyimler
 • Özel Muayenehane
  06 2017 - Şu Anda
 • Özel Acıbadem Eskişehir Hastanesi
  10 2016 - 04 2017
 • Özel Acıbadem Eskişehir Hastanesi
  05 2016 - 10 2016
 • Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  01 1978 - 04 2016
İlgilendiği Hastalıklar
 • Kısırlık / İnfertilite
 • Tüp Bebek (IVF)
 • Aşılama (İUİ)
 • Endoskopik Cerrahi
 • Laparoskopik (kapalı) Cerrahi
Tedaviler
 • İnfertilite cerrahi
 • İdrar kaçırma ameliyatları
 • Iud(intrauterin araç spiral)
 • Endoskopik operasyonlar
 • Aşılama yöntemi
Diplomalar ve Sertifikalar
Ödüller
 • 20 ilde 25 laparoskopi ünitesini kurması nedenli ödül (17.06.1987)
 • Menopoz kongre mansiyon ödülü (10.04.1993)
 • Tubitak- bilimsel yayını teşvik (18.02.2000)
 • Angeliq özel ödülü (04.05.2007)
 • Moleküler Sitogenetik dalı 1.lik ödülü (02.09.2008)
Fotoğraflar
Hobiler
 • Model train uğraşısı ,11 dk lık videosu: ,adresi aşağıdadır
 • Adres:Youtube:Hikmet Hassa Kara trendenYüksek Hızlı trene
 • Klasik Müzik Dinlemek
 • Botanik Uğraşılar -Bahçe vb.
 • Yeni ülke ve kültürleri tanımak

Hikmet Hassa Değerlendirmeleri

Değerlendir
14 Değerlendirme (Ort. Puan : 5)
Zamanlama
İlgi
Ortam

Hasta Değerlendirmeleri

...
Zamanlama
İlgi
Ortam

Hocamla ilk karşılaşmamız tıp fakültesinde oldu, çekinerek odasının kapısından girdiğimde beni o kadar içtenlikle karşılamıştı ki geçirdiğim küçük operasyondan önce o sabah ameliyata girecek hasta grubuna özel bir toplantı yapması ve işlemleri tek tek anlatmasına çok şaşırmış ve mutlu olmuştum Çünkü hiçbir doktorun hastasına bu kadar saygı ile ve değer vererek yaklaşmasına alışkın değildim. Üstelik hiçbir para almadan sonrasında da aynı değeri vererek yaklaşması Hocama güvenimi pekiştirdi başka Doktorların hemen rahmini almamız gerekiyor söylemlerine hocam tek tek bütün aşamaları göre karar veririz dedi ve öyle de oldu rahmim hala alınmadı çok şükür. Çünkü hocam yapılan tetkiklerde buna gerek olmadığını ispatladı. Tıp Fakültesinden ayrıldıktan sonra hocamı bulamadım kontrol için gittiğim hiçbir Doktora da güvenemedim çok sora sora hoca mı buldum ve hala bilgisine çok güvendiğim hocamla devam ediyoruz. İnşallah gerek kalmaz ama kızımı da büyürken bir sıkıntı yaşarsa tek güvendiğim kişi kendisi olacak mükemmel bir insan, bir Eğitimci gibi tek tek anlatımı insana verdiği değer ile Hikmet Hassa hocam olacaktır. Hocam Her şey için çok çok teşekkür ederim. Sizi çok seviyorum. 30-01-2020

..
Zamanlama
İlgi
Ortam

Başka şehirlerde ve başkaca doktorlarla çözüm ararken aslında boşa çabalıyarak paramızı ondan çok daha değerli olan zamanımızı harcadığımızı sorunumuzun çok daha başka olduğunu bize gösterdi kendisiyle uzun bir tedavi sürecine başladık inşallah sonuna yaklaşıyoruz Rabbim hayırlısını versin. Güler yüz, sabır ve doyurucu cevapları için teşekkür ederiz. iyi ki varsınız. 18-12-2019

im..ar
Zamanlama
İlgi
Ortam

Hocam 28 sene önce tanıdım ve hala en inandığım mesleğinde bir numara dediğim şanslı hastalarındanım hastasına gösterdiği samimiyeti gülen yüzü hiç bir ayrıntıyı atlamayışı hiç söylediğinin aksini düşünmeden inanarak ayrılıyorsun teşekkür ederiz iyi ki varsın hocam saygı ve sevgilerimle. 14-12-2019

AN..ECİK
Zamanlama
İlgi
Ortam

hocamızın başarıları aşikar bunun üstüne söylencek bir şey kalmıyor: iyi ki hocamızla tanıştım olumlu telkinleri paha biçilmez.Teşekkür ederim Hikmet HASSA Hocamıza 23-11-2019

..
Zamanlama
İlgi
Ortam

Insanın her türlü halinden anlayan elinden gelenin fazlasını yapan koca yürekli Babacan insan Profesör Doktor Hikmet Hassa. Sene 2003 ve bekarım. Rahimde miyom var 2 sene boyunca yaşadığım şehir ve çevre illerdeki tüm hastanelere gittim, yaklaşık 20-25 doktor ile görüştüm, hepsinin dediği tek bir şey vardı : ''Rahim acilen alınacak ve hiç bir tedavi yöntemi yok'' bende 2005 yılında Allah karşıma Hikmet Hoca'mı çıkardı. Allah ondan razı olsun bana hem Psikolojik destek verdi hem de ameliyatında Başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Portakal büyüklüğüne gelen miyomdan beni kurtardı dünyada insanın başına gelebilecek en güzel şey nedir derseniz ben ''Hikmet Hassa'' derim. Allah'ım size sağlık, hayırlı uzun ömürler versin, benim canım hocam. 13-11-2019

iha..kalp Çalışkan
Zamanlama
İlgi
Ortam

Geçirdiğim bağırsak ameliyatımdan dolayı çok sayıda yapışıklarım olduğu için doktorum tüp bebeği önerdi. Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine Hikmet hocamla tanıştım ve tedavime devam ediyoruz. Bana inanılmaz pozitif bir enerji veriyor, kendimi onun yanında çok rahat hissediyorum babacan tavırlarıyla anlatımlarıyla olsun beni çok rahatlatıyor çözümler sunuyor. Kütahya gedizden uzak yoldan gelmem her şeye değiyor iyi ki tanımışım Hikmet hocamı iyi ki tedavime onunla başlamışım çok emeği var üzerimde hakkını ödeyemem her şey için çok teşekkür ediyorum hikmet hocama iyi ki varsınız hikmet hocam 13-11-2019

ilek..paroğlu Demirdelen
Zamanlama
İlgi
Ortam

Sağlık sorunlarım nedeniyle doğum yapamazsın denildiği noktada Hikmet Hassa hocam ile tanıştım. Yıl 1996, onun verdiği inanç ve kuvvet ile bebeğim sağlıklı bir şekilde doğdu. Oğlum şimdi tıp fakültesi öğrencisi. Oğlumu yani yaşama sevincimi bana kavuşturduğu için hocama daima minnettarım. Benim için değeri büyük ! 1996 yılından 2019 yılına kadar, alanındaki her türlü sağlık sorunuma çözüm bulan, en kötü bir durumu bile tatlı dil ve güler yüz ile anlatarak baş edebilme becerimizi arttıran bir doktor. İyi ki benim yaşadığım şehirde demekten kendimi alamıyorum. Verdiği tüm emekler için kendisine teşekkür ediyorum. 11-11-2019

f- süleyman..r
Zamanlama
İlgi
Ortam

Değerli hocamızın verdiği destek, güven, sevgi ve saygı için kendisine çok teşekkür ediyorum. Engin bilgi ve deneyimlerinden herkesin faydalanmasını tavsiye ediyorum. Allah razı olsun. 04-11-2019

ur-Savaş..nkulak
Zamanlama
İlgi
Ortam

Değerli hocamızın önderliğinde tüp bebek tedavisiyle başladık öncelikle kendisinin verdiği güveni ile yaptığı açıklamalarla soru sormaya bile gerek kalmadan yolculuğumuza devam ediyoruz. Anneleri ve babaları mucizelerine kavuşturma yolunda bize verdiği destek, güven, sevgi ve saygı için kendisine çok teşekkür ediyoruz, engin bilgi ve deneyimlerinden bizim gibi herkesin faydalanmasını tavsiye ediyoruz. sevgi ve saygılarımla. 24-10-2019

...
Zamanlama
İlgi
Ortam

Hikmet hocamız bilgisi ve hastaya olan saygısıyla harika bir doktor gerçekten çıkmazsa olduğunuzu düşündüğünüzde 1 kere de olsa lütfen hikmet hocaya görünün yıllardır bebek istiyoruz. Hiç umulmadık bambaşka sebepten olmadığını hikmet hoca sayesinde öğrendik alışılmışın dışında hastalığınız olabilir bir kere gelin zaten hep geleceksiniz ve bizim gibi bebeğinize inşallah konuşacaksınız Eskişehirde 1 numara diyorum. Saygılarımla. 21-10-2019

14 görüş bulundu.

Hakkında değerlendirme yapın

Prof. Dr. Hikmet Hassa tanıyorsanız ya da hastalığınızla ilgili ziyaret ettiyseniz görüşlerinizi, şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

Değerlendir

Sıkça Sorulan Sorular

Prof. Dr. Hikmet Hassa kimdir , telefon numarası nedir?
Prof. Dr. H Hassa ile iletişime geçebileceğiniz numara şu an için doktorsitesi.com’da yayınlanmamaktadır. Kendisine bir mesaj göndererek güncel iletişim bilgisini ve telefon numarasını öğrenebilirsiniz.

Prof. Dr. Hikmet Hassa için nasıl randevu alabilirim?
Prof. Dr. H Hassa şu an için online randevu talebi kabul etmiyor. Kendisine mesaj göndererek randevu talebinizi iletebilirsiniz.

Prof. Dr. Hikmet Hassa nerede çalışıyor, iletişim bilgileri nedir?
Prof. Dr. Hikmet Hassa PROF.DR HİKMET HASSA MUAYENEHANESİ bünyesinde hasta/danışan kabul ediyor.

Prof. Dr. Hikmet Hassa hangi uzmanlık alanında hizmet veriyor?
Prof. Dr. Hikmet Hassa Kadın Hastalıkları ve Doğum, ,Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite uzmanıdır. İnfertilite cerrahi, İdrar kaçırma ameliyatları, Iud(intrauterin araç spiral), Endoskopik operasyonlar, Aşılama yöntemi, Laparoskopik over kisti ameliyatı, İntrauterin inseminasyon, Rahim alınması, myom çıkarılması ve yumurtalık çukulata kisti ameliyatları, Pelvik laparoskopi, Hrt(hormon replasman tedavisi) alanlarında hizmet veriyor ve Kısırlık / İnfertilite , Tüp Bebek (IVF), Aşılama (İUİ), Endoskopik Cerrahi, Laparoskopik (kapalı) Cerrahi hastalıkları konusunda çalışıyor.

Prof. Dr. Hikmet Hassa için muayene ücreti nedir?
Türkiye’de görev yapan doktorların muayene ücretleri sağlık regülasyonları nedeniyle yayınlanamamaktadır. Prof. Dr. Hikmet Hassa muayene ücretini öğrenmek için kendisine mesaj gönderebilir veya profilinde yer alan telefon aracılığı ile irtibata geçebilirsiniz.

Prof. Dr. Hikmet Hassa hakkındaki şikayetlere nasıl ulaşabilirim?
Prof. Dr. H Hassa ile ilgili doğrudan şikayetler doktorsitesi.com’da yer almamaktadır. Doktorsitesi.com sadece hastalar/danışanlar tarafından yazılan olumlu/olumsuz yorumlara/görüşlere yer vermektedir.

Prof. Dr. Hikmet Hassa hakkındaki hasta yorumlarını okumak ve yeni yorum yazmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?
Prof. Dr. H Hassa hakkında yorum/görüş yazmak için doktorsitesi.com profilinde yer alan “değerlendir” butonuna tıklayıp uzman hakkındaki tecrübenizi paylaşabilirsiniz. Sistem bilgi doğrulaması için sizden üye girişi veya facebook ile giriş talep edecektir.

Bu hekim siz misiniz?
Bilgileri güncelle


.