x
Etiketler \ U \

uv darlık nedir

Uzm. Dr. Sevin KARALAR

Sigara nefes darlığına yol açar mı? Sigara nefes darlığına yol açar. KOAH dediğimiz ‘uzun süredir bronşlarda tıkanmaya neden olan bir hastalık’ şeklinde tanımladığımız kronik tıkayıcı akciğer hastalığının... Devamı »

Op. Dr. Bahattin UÇAR

Tıpta lomber spinal stenoz denilen kanal darlığı omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusu kireçlenmesiyle omuriliğe bası oluşması olayıdır. Genellikle 55 yaş üstünde görülür. Bayanlarda erkeklere göre... Devamı »

Op. Dr. Basri ÇAKIROĞLU

Üreteropelvik obstrüksiyon(tıkanıklık); renal pelvisten(böbrek çanağından) üretere idrar akımında azalma olarak tanımlanır. Düzeltilmediğinde ise ilerleyici böbrek hasarına yol açar. Tüm yaş gruplarında... Devamı »

Op. Dr. Özer KAVALCIOĞLU

Güneşin tadını doyasıya çıkarttığımız şu günlerde, sağlığımızı tehlike altına atıyor olabiliriz. Çünkü çok fazla UV ışınına maruz kalmak, katarakta ve göz kanserine yakalanma riskini artırıyor. Mutluluk... Devamı »

Prof. Dr. Mehmet Sedat ÇAĞLI

Bel fıtığından sonra en sık görülen hastalıktır. Omurilik, omur gövdelerinin arkasındaki kanalda bulunan bir yapıdır. Başın hemen alt kısmından başlayarak aşağıya uzanır. Omurgada boyun, göğüs, bel ve... Devamı »

Prof. Dr. Çetin KARACA

DARLIKLAR NEDEN OLUŞUR? Sindirim kanalımızda çeşitli sebeplerle darlıklar meydana gelebilir: -Hastalıklar -Geçirilmiş ameliyatlar -Radyasyon tedavisi darlıklara sebep olabilmektedir. DARLIKLAR... Devamı »

Op. Dr. Kerem BIKMAZ

Omurlar, belimizi oluşturan kemiklerdir. Omurga kanalı omurların arasından geçer ve bacakların gücünü ve hissini sağlayan sinirleri içerir. Omurlar arasında diskler ve omurganın faset eklemleri bulunur. Yaşlandıkça,... Devamı »

Prof. Dr. Hüseyin ÖZBEY

Üreter-mesane birleşim yerinde anormal yapılanma ve darlık, bu bölgeye dışarıdan bası üreterin genişlemesine (hidroüreter) neden olur. Sıklıkla çift toplayıcı-boşaltıcı sisteme eşlik eden bir bulgudur. Hidroüreteronefroz-UVJ... Devamı »

Op. Dr. Aybars AKKOR

Tıpta lomber spinal stenoz denilen kanal darlığı omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusu kireçlenmesiyle omuriliğe bası oluşması olayıdır. Genellikle 55 yaş üstünde görülür. Bayanlarda erkeklere göre... Devamı »

Doç. Dr. Hayati AYGÜN

Omurga kanalı darlığı nedir? Omurga kanalı darlığı, omurlar arasında mevcut üç eklemden hepsi yada bir kısmının bozulması sonucu yani bel boyun fıtıkları, faset eklem bozuklukları ve omurlar arasında... Devamı »

Prof. Dr. Semih KESKİL

Omurilik ve omurilikten çıkan sinirlerin omur kemikleri içinde seyrettiği kanala spinal kanal denir. Omurgada boyun, göğüs, bel ve sakral bölge olmak üzere 4 ayrı omur grubu vardır. Omurilik kanal daralması... Devamı »

Prof. Dr. Kudret TÜREYEN

Spinal stenoz, belde daralma, omurilik daralması ve benzeri adlarla bilinen hastalık genellikle 55-60 yaş ve üzerinde görülen rahatsızlıktır. Hastalar eskisi kadar uzun yürüyememekten, yürümekle artan... Devamı »

Op. Dr. Güncel ÖZTÜRK

Nefes Darlığı Septorinoplasti (Burundan solunum zorluğu ve Burun Estetiği) Burundan solunum zorluğuna yol açan burun orta hattındaki deviye septum denen yapının onarımı ile birlikte burun estetiği... Devamı »

Prof. Dr. Erol AKGÜL

Şah damarları, tıbbi adıyla karotis arterleri (atardamar) boyunda her iki tarafta sağlı sollu yer alırlar ve beyne kan taşırlar. Şah damarı darlıkları oldukça önemli bir hastalıktır. Çünkü beyne pıhtı... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 14 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 6870 kayıt bulundu.