x
Etiketler \ S \

safra kesesi duvarında kalınlaşma

Prof. Dr. Hakan UNCU

Safra kesesi karnın sağ tarafında kaburganın hemen altında yerleşmiştir. Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan küçük torba şeklinde bir organdır. Görevi ise, safrayı... Devamı »

Doç. Dr. Fahri YETİŞİR

Safra Kesesi Safra salgısı Safra, karaciğerde üretilerek oniki bağırsağa dökülen bir salgıdır. Bu salgı aracılığı ile bazı maddelerin vücuttan atılması sağlanırken, bazı yağda eriyen vitaminlerin... Devamı »

Prof. Dr. Hakan YANAR

Safra Taşları Nelerdir ? Safra sıvısı içindeki kimyasal maddelerin ( kolesterol, kalsiyum bilirubinate ve kalsiyum karbonat gibi ) oranlarının bozulmasından oluşur. Bu taşlar iki türlüdür. Kolesterol... Devamı »

Op. Dr. Mehmet Akgün TEPELİ

Safra Kesesi taşına zamanında ve doğru müdahale yapıldığında çözümün kolay olduğunu, ihmal edildiğinde yani safra kesesi iltihaplandığında veya taş ana safra kanalına düştüğünde ise yapılacak tedavinin... Devamı »

Prof. Dr. Kaan KARAYALÇIN

Safra kesesi kanseri safra yollarının en sık kanseridir ancak nadir görülen bir kanser türüdür.Riskin arttığı bazı hasta grupları vardır.Bu grupların saptanması çoğu kez karşımıza ileri evrede gelen hastaların... Devamı »

Op. Dr. Cemal KARA

Safra kesesi nedir? Safra kesesi sindirime yardımcı olan bir organdır. Karaciğerde üretilen safra burada depolanır ve gerekli zamanda (yemek sonrası gibi) barsağa salgılanır. Safra taşı nasıl oluşur? Safra... Devamı »

Op. Dr. Ahmet ÖNAL

Ortalama her 10 erişkinden birinde safra kesesi taşı mevcuttur. Safra kesesi taşı olanların büyük çoğunluğunda (%70-80) belirgin şikayet yoktur. Bunlara"sessiz taş"denir ve tesadüfen başka tetkikler sırasında... Devamı »

Doç. Dr. Bülent TUĞRUL

1985 de ilk kez Fransa da uygulanmış ve dünya cerrahi dernekleri tarafından heyecanla karşılanıp, uygulanmasına doğru olduğuna karar verilmiş olan muhteşem bir tekniktir. 1992 senesinde başladığımız... Devamı »

Op. Dr. Çetin ALTUNAL

Safra kesesi karaciğerin sağ ve sol lobları arasında yerleşmiş armut şeklinde bir organdır ve görevi safra depolamaktır. Safra kesesi taşları toplumda çok sık görülen bir hastalıktır. Safra kesesi taşlarının... Devamı »

Doç. Dr. Aziz SÜMER

Safra kesesi (SK) nasıl bir organdır? Safra kesesi karaciğer sağ ve sol loblarının kesiştiği çizgi üzerinde bulunur ve dört bölümden oluşur: fundus, korpus, infundibulum (Hartmann poşu), kollum (boyun).... Devamı »

Prof. Dr. Hasan TAŞÇI

Safra kesesi karaciğerin hemen altında, karaciğerin kendi salgısı olan safrayı depolayarak işlev gören bir organdır. Karaciğerin birçok işlevinden birisi de safra üretimidir. Safra karaciğerden atılan... Devamı »

Dyt. Hilal BATMAZ

Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan küçük, kese benzeri bir organdır. Karaciğer tarafından üretilen yeşil-kahverengi bir sıvı olan safrayı (ödü) muhafaza eder. Safra, yağları ve diğer maddeleri... Devamı »

Prof. Dr. Göktürk MARALCAN

Kişi, genç ve herhangi bir yandaş ciddi hastalığı yoksa safra kesesi taşı /taşları için ameliyat olması doğru seçimdir. Safra kesesi taşı/taşları olan kişiler, ameliyat olmadıkları sürece şu olumsuzdurumlarla... Devamı »

Yrd. Doç. Dr. Fatih ÇİFTÇİ

Safra kesesinde taşlar, en sık görülen hastalıklar arasındadır. Batılı tarzda özellikle de fast food türü beslenme alışkanlıkları, safra kesesinde taş oluşumunu artırmaktadır. Safra kesesi taşı, enfeksiyona... Devamı »

Doç. Dr. Cem İBİŞ

Safra kesesi taşları toplumun %10 ila 15’inde görülmektedir. Bu Türkiye de 7 milyondan fazla safra kesesinde taş olan nüfus olduğu anlamına gelir. Görülme sıklığı, yaş, cinsiyet, genetik özelliklere göre... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 15 kayıt bulundu.
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 409 kayıt bulundu.