x
Etiketler \ G \

glandüler doku nedir

ziyaretci-2645019 - tarihinde sordu.
Prof. Dr. Abdulkadir BEDİRLİ 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Prof. Dr. Timur GÜRGAN 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Prof. Dr. Levent ÇELİK 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Prof. Dr. Ateş KARATEKE 
tarihinde cevapladı.  cevabı gör »
Sayfa: 1 / Toplam 157770 kayıt bulundu.
Doğum

Doğum

Prof. Dr. Murat YAYLA

Gebenin ve Fetusun Doğuma HazIrlanmasI 38. gebelik haftasında yapılması önerilen gebe muayenesinde tartı alınmalı, arteriyel kan basıncı ölçülmelidir. Abdominal muayene ile... Devamı »

Doğum ve doğumun aşamaları

Doğum ve doğumun aşamaları

Op. Dr. Birgül KARAKOÇ

Tüm hamile kadınlar, doğum sancıları- kasılmaları ve doğum ile ilgili merak duymaktadırlar. Doğum birbirinden ayrı evrelerde gerçekleşir. Doğumu dört evrede değerlendiririz. Birinci Evre ya da Latent... Devamı »

Ağrısız doğum ve doğum anestezisi

Ağrısız doğum ve doğum anestezisi

Op. Dr. İrfan TARHAN

Ağrısız Doğum ve Doğum Anestezisi 9 ay hamilelikte sürekli seçim yapmak ve karar vermekle geçer. Bu kararlar gebelik takibini nasıl yapmalı, hangi kıyafetleri giymeli, egzersiz şekli, yiyecek seçimi... Devamı »

Doğuma hazırlık ve doğum çantası

Doğuma hazırlık ve doğum çantası

Uzm. Dr. Meltem AKSU

DOĞUMA HAZIRLIK 1- Doğum yapacağınız hastaneye karar verin. Doğum öncesinde hastaneyi , odaları , doğum salonunu ziyaret edin. Servis hemşireleri ile tanışabilirsiniz , hastane hakkında ön fikir edinmeniz... Devamı »

Normal doğum (ağrısız doğum)!!

Normal doğum (ağrısız doğum)!!

Prof. Dr. Yakup ERATA

Normal doğumun evreleri nelerdir? Doğum eyleminin üç temel evresi vardır: I. Evre: Rahim ağzında açılmaya(dilatasyon) ve incelmeye(efasman) neden olacak güçteki etkin doğum kasılmaların başlamasıyla... Devamı »

Normal doğum mu ? Sezeryan doğum mu ?

Normal doğum mu ? Sezeryan doğum mu ?

Op. Dr. Mehtap ÇİÇEK

Anneliğe atılan ilk adımın mutluluğu ile anne ve baba adayları, gebelik boyunca yapılması gereken tahlil ve tet kikleri heyecanla yaptırır; son iki (2) ayda ise karar vermekte zorlanacakları kritik dönem... Devamı »

Doğumda aktif doğum felsefesi

Doğumda aktif doğum felsefesi

Op. Dr. Ali Ata ÖZDEMİR

DOĞUMDA AKTİF DOĞUM FELSEFESİ Aktif doğum ilk olarak Janet Balaskas tarafından tanımlanan bir terim ve bir felsefedir. O, aktif doğumun yeni bir şey olmadığını söyler. O normal eylem ve doğumun tanımlanmasının... Devamı »

Sezaryan doğum!!

Sezaryan doğum!!

Doç. Dr. Gamze Sinem ÇAĞLAR

Sezaryan ile doğum: Sezaryan anne karnına ve rahmine yapılan cerrahi bir kesi ile bebeğin doğurtulmasıdır. Sezaryan vajinal doğuma göre maliyeti daha yüksek, daha ağrılı ve iyileşme süreci daha uzun... Devamı »

Doğum kontrolu

Doğum kontrolu

Op. Dr. Meral TÜZÜN

Aile planlaması fertilite kontroludemek bireylerin istediği sayıda istediği kadar çocuk yapmasıdır. Aile planlanması ancak istenmiyen gebeliklerden korunmak için bireylerin sağlıklarına zarar vermeden... Devamı »

Doğal doğum  nedir?

Doğal doğum nedir?

Op. Dr. Didem KURBAN

Doğal doğum, tıbbi bir engel olmadığı sürece kendiliğinden başlayan, mümkün olduğunca müdahale edilmeden yapılan,annenin doğal sancıları beklenerek takip edilen, bebeklerin doğar doğmaz anne kucağı ile... Devamı »

Doğal doğum nedir?

Doğal doğum nedir?

Op. Dr. Birgül KARAKOÇ

Doğal Doğum Nedir? Doğum, anne-baba adayları ve hatta yakın çevreleri için çok özel bir olaydır ve yaşamlarında ki en güzel deneyimlerden biridir. Günümüzde gebelik ve doğuma temel yaklaşım, doğumun... Devamı »

Prenses doğum

Prenses doğum

Uzm. Dr. Fesih KARA

PRENSES DOĞUM ( AĞRISIZ DOĞUM ) Ağrısız doğum işlemine halk arasında prenses doğum denmektedir. İşin aslı ilk kez ağrısız doğum uygulayan kişi de 1853 ‘ te kloroformla ağrısız doğum gerçekleştirilen kraliçe... Devamı »

Normal doğum nedir?

Normal doğum nedir?

Op. Dr. Alparslan DEMİR

Do­ğum, sa­de­ce ha­mi­le­li­ğin fiz­yo­lo­jik ola­rak bit­me­si de­mek de­ğil­dir. Ka­dı­nın vü­cu­duy­la ve ru­huy­la ya­şa­dı­ğı, ha­ya­tın­da­ki en önem­li de­ne­yim­dir. Ka­dın­lar uzun sü­ren... Devamı »

Sezaryen doğum!!

Sezaryen doğum!!

Op. Dr. Cahit BOZYEL

Sezaryen vaginal yoldan doğması mümkün olmayan bebeklerin, karın duvarı ve uterus açılarak doğurtulmasını sağlayan bir ameliyattır. Abdominal doğum, Cesarean section gibi isimler de verilir. Doğru yazılışı... Devamı »

Doğumda anestezi

Doğumda anestezi

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

Ülkemizde sezaryen operasyonlarının çoğunluğu genel anestezi altında uygulanmakta, ancak genel anestezinin yerini hızla lokal anestezi (epidural, spinal) almaktadır. Avrupa ve Amerika’da ise sezaryen... Devamı »

Sezaryen  doğum

Sezaryen doğum

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

Sezaryen Doğumvajinal yoldan doğması mümkün olmayan bebeklerin, karın duvarı ve uterus açılarak doğurtulmasını sağlayan bir ameliyattır. Abdominal doğum, Cesarean section gibi isimler de verilir. Doğru... Devamı »

Doğum  eylemi

Doğum eylemi

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ

Doğum;vajinanın genişlemesiyle fetus, plasenta ve fetal zarların doğum kanalından atılmasını içeren bir süreçtir. Doğum eylemi iki yolla gerçekleşir. Bunlar: normal ( vajinal ) doğum ve sezaryenle doğumdur.... Devamı »

Ağrısız doğum nedir ?

Ağrısız doğum nedir ?

Uzm. Dr. Nezih BERKSOY

Ağrısız doğum; doğum sancıların karında basınç, kasıklarda baskı şeklinde algılandığı, tamamen normal bir doğumdur. Tek farkı doğum sancılarınızı karnınızda sadece kasılma (ve bebek çıkarken kasıklarınızda... Devamı »

Doğum belirtileri

Doğum belirtileri

Op. Dr. Burçin DEMİREL

Çevrenizdeki doğum yapmış herkes size kendi doğumu hakkında farklı farklı hikayeler anlatacaktır.Bundan da anlaşılacağı gibi sizin de doğumunuz size özeldir.Buna rağmen herkesin yaşayabileceği... Devamı »

Prematüre doğum

Prematüre doğum

Op. Dr. Can ŞENER

Türkiye’de doğan yüz bebekten 9’u, anne karnındaki normal gelişim süresini tamamlamadan dünyaya geli yor. Doğum anomalisi olmayan prematüre yeni doğan her yüz bebekten 75’i ölüyor. Bu trajik sonucun önlenebilmesi... Devamı »

Sayfa: 1 / Toplam 280 kayıt bulundu.