EZ
Soru Sahibi
22 Ocak 2019 00:02

Yumurtlama,pco

Hocam merhaba 22 kasım da adet oldum adetin 14.günü yani  5 Aralık'da yumurtam sol tarafta 16mm idi. Daha sonra 5 ocakda 1 ay sonra adet oldum şimdi benim buna göre yumurtam 16 mm olmuşken 14 gün sonra adet olmam gerekmez miydi neden 1 ay sonra adet görmüş olabilirim çatlamamış olabilir mi?son adetimden sonra ise ultrason muayenesinde doktor çatlamış olabileceğini söyledi fakat benim adetim yine gecikiyor yani yumurtam olması gereken zamanda büyüyüp çatlıyorsa neden adetim olması gereken zamanda olmayıp gecikiyor?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yanlış yoldasınız. Sürekli ultrasonla yumurta takibi gibi bir yaklaşım tıpta yok. Olsa olsa ticari olabilir. Adetler gecikiyorsa, yumurtlama sorununuz var ve hormon testleriyle nedeni araştırılıp tedaviniz gerekli. Bu kadar basit. Türkiyede her kese PCO tanısı konur. Unutun gitsin. Bizzat değerlendirmeden daha fazla yorum yapmam olanaksız. Size www.drkutaybiberoglu.com, instagram (IGTV), facebook, youtube / biberoglu linklerindeki yazı ve videolarımı izlemenizi öneririm.

22 Ocak 2019 11:58
EZ
Soru Sahibi

Hocam ultrasonda pco görünümü var.prolaktin 62 fsh 7.06,lh 7.22 lh fsh'dan büyük bu yumurtlama olmadığını veya çatlamadığını mı gösterir?diğer tüm hormonlar normal çıktı.Bu değerlere göre ben yumurtlamıyor muyum ya da geç mi yumurtluyorum ya da hiç yunurtlama yok mu?Dostinex kullandığım zamanlar adetlerim düzene girmişti şimdi bu ilacı kullandığım zaman yumurtladığımı mı gösterir yoksa yumurtlamanın düzene girdiğini mi?Geç adet görmemin bu hormon değerlerine göre sebebi yumurtlama olmaması mı yoksa yumurtlama gecikmesi midir?

24 Ocak 2019 02:14
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Neden prolaktininizin yüksek olduğunu araştırmak gerekir. Çözüm dostinex kullanmak değil nedenini araştırmaktır, örneğin troid az çalışıyor olabilir. LHnın FSHdan yüksek olması diye tıpta bir kavram yok. Kanda saniyeler içinde bu hormonlar iniş çıkış gösterir. FSH, LH bakmanın hiç bir yeri yoktur. Görüyorum ki doktorculuk oynuyorsunuz. Daha önce yazdığım gibi tamamen yanlış yoldasınız. Bir önceki mesajım geçerlidir ve bu son mesajımdır.

24 Ocak 2019 11:41
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8344 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Yumurtalık rezervi hk Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Hamile kalır mı ? Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Sanem Mungan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Çiğdem Kunt İşgüder Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Sibel Üstünel Tan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Gülhan Özüm Kadın Hastalıkları ve Doğum
Doç. Dr. Volkan Karataşlı Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube