GG
Soru Sahibi
18 Ocak 2023 14:02

Duphaston kullanımı

Merhaba doktor bey izmir de ikamet etmekteyim. O yüzden sizin muayenize gelemiyorum. Bugün kadın doğuma gittim. Qlairista kullanırken adet olamamıştım. Doktor bana duphaston ilacını verdi 5 gün kullan bırak dedi. Ilacın içini açtığımda 20 tane tablet gördüm . Gün de 1 defa 5 gün boyunca kullan demişti. Içinden 20 tablet çıkınca şaşırdım. Ben bu ilacı 5 gün kullanıp bıraksam etki eder mi bana ? Yoksa yanlış mi anlamadım doktorun dediğini? Doğru bir tedavi mi ? 15 hap kalmış olacak. Adetin ilk günü yasmin ilacını kullanmaya başlayacağım. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

0
5 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (5)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Qlairista kesintisiz kullanılan bir hap olduğu için adet kanamasını çok azaltır, hatta bir süre sonra tamamen kesebilir. Eğer düzenli kullandınızsa gebelikten kuşkulanmanıza gerek yok, rahat olun. Adet olmama nedeni rahim zarının ilaç etkisiyle inceleşmesidir. Bu durumda Tarlusal önerilmesi tıp dışıdır çünkü hapı alsanız da kanama başlamaz. Ayrıca dozun en az 6 gün ve günde 2 tablet (2X1) önerilmesi gerekir, günde 1 tablet önerisi yine tıp dışıdır. Hekimin bu ilacı ve bu şekilde önermesi inanılır gibi değil. Qlairista'yı ne zaman kestiniz bilmiyorum. Eğer keseli bir hafta ve fazlası olduysa bu ayı boş bırakın, başka bir yöntemle korunun ve adeti bekleyin. Ne zaman ki adet başladı, ilk, en geç ilk veya ikinci gün Yasmine başlayın, 21 gün hap, 7 gün ara devam edin. Son Qlairista hapının üzerinden 7 gün geçmemişse hemen Yasmin almaya başlayabilirsiniz ve yukarıda anlattığım şekilde kullanın. Bu arada umarım, 35 yaş üstü, şişman, sigara içen bir kimse değilsinizdir. Bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK, doğum kontrol yöntemleri) ulaşabilirsiniz.

18 Ocak 2023 21:43
GG
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim bana tarlusal değil duphaston verdi. Tarlusal kullansam olmaz mı dediğimde 10 mg sana yeterli adet olursun dedi. Ben şimdi duphaston u günde 2 defa 12 saat aralıkla mi alacağım? Toplam 6 gün kullanıp 1 hafta adet olmayı mi bekleyeceğim? Mesajınızı bugün gördüm dün öğlen 3 te tek bir ilaç almıştım. 6 gün kullanıp 1 hafta içinde Adet olursam gebelik ihtimali ortadan kalkar mi ?

19 Ocak 2023 11:53
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tarlusal ya da Duphaston farketmez. Aynı madde yani progesteron. Dolayısıyla önceki mesajım aynen geçerlidir. Ya mesajımı okumadınız ya da anlamadınız.

19 Ocak 2023 12:44
GG
Soru Sahibi

Hocam merhaba duphaston ilacını sizin dediginiz gibi günde 2 defa kullandım. sizin cevabınızı sonradan gördüğüm için ilacı 2 hafta önce pazartesi 1 defa kullandım . Daha sonra dediginiz gibi günde 2 defa kullandım. Geçen hafta ilaç bitti. Dediginiz gibi kanama başlamadı. Bugün tam 7 gün oldu. Qlairista kullanırken son 4 ya da 2 hap kala bir ilişkim oldu. Adet olmadigim için ilaç değişikliği yapamadım 1 hafta sonra o da bir ilişkim oldu. Korunmasız. Riskli olduğunu biliyorum dışarı boşalma olmuştu 10 sn önceden çıkarmıştı. Şuan ilişki üzerinden bugünle birlikte 15 gün geçti. Duphaston kullandıktan 7 gün sonra adet olmayı bekliyordum ama olmadı. Göğüs hassasiyetim kasıkta bazen ağrı mevcut olacakmışım gibi. 3 gün daha mi bekleyeyim regli ?Yoksa şuana kadar olsam olur muydum?

30 Ocak 2023 10:22
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1. Doğum kontrol hapı kullanırken gebelik olasılığı yok denecek kadar azdır. 2. Hap kullanmadığınız günlerde vajinal cinsel ilişkide bulunduysanız, emin olmak için kanda beta hCG baktırınız. 3. Daha önce adet düzensizliğiniz yok ise ve beta hCG negatif ise sadece bekleyin. Hiç bir ilaç kullanmayın. Adet düzeni normale dönecektir. 4. Önceden yazdığım gibi uzun süreli doğum kontrol hap kullanımı rahim zarını inceltir. Bu nedenle adetler çok az hatta hiç olmayabilir. Rahim zarı inceyken adet söktürmek için Duphaston, Tarlusal gibi adet söktürücüler etkisizdir ve adet kanamasını başlatmazlar. Her mesajınızda durumunuz biraz daha karmaşıklaşıyor. Klinik değerlendirme yapmadan ancak bu kadar yorum yapabilirim.

30 Ocak 2023 12:55
GG
Soru Sahibi

Hocam merhaba bugün beta hgc yaptırdım. Sonuç <0.5 cıktı. Ilişki üzerinden 15 gün geçtikten sonra bu testi yaptırdım. Sadece adet olmayı bekleyeceğim dediğiniz gibi. Adet olunca doğum kontrol hapına tekrar başlamayayım mi ? 3-6 ay ara mı versem ? Hicbir ilaç kullanmayın dediğiniz için soruyorum.

30 Ocak 2023 16:08
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelik yok. Ben neden doğum kontrol hapını bıraktığınızı zaten anlamamıştım. Yazdığım gibi, eğer adetler önceden düzenli idiyse, sadece bekleyin. Mutlaka adet başlayacaktır. Kanamanın 1 veya 2. günü hapa başlayın ve aralıksız çocok isteyene kadar devam ediniz.

30 Ocak 2023 22:38
GG
Soru Sahibi

Adetlerin maalesef düzensiz hocam. O yüzden doğum kontrol hapı kullanıyordum. Her gittiğim doktor stres dedi. Bir şey yok diyip doğum kontrol hapı verdiler. Sadece 1 doktor böbrek üstü bezlerimin çok çalıştığını o yüzden adet gecikmesi yaşadığımı bunun strese bağlı olduğunu söyledi. Fakat 60 70 güne çıkınca döngüm doğum kontrol hapına başlamak istedim. Cevabınız için teşekkür ederim bana çok yardımcı oldunuz.

30 Ocak 2023 23:36
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Şunu baştan yazsanız ya. Durum tamamen değişir şimdi. 1. Adet düzensizliği önemli bir sağlık sorunudur. Ayrıntılı şekilde değerlendirilmeli ve bulunan nedene göre tedavi edilmelidir. 2. Adet düzensizliğinin tedavisi doğum kontrol hapı değildir. Sakıncalı bile olabilir. Hatta sorunu derinleştirebilir. 3. Daha fazla yorum yapmam için klinik olarak değerlenmdirmem gerekir. Lütfen okuyunuz. Bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (Polikistik Over Sendromu (PCOS) nedir – ne değildir? Haziran 3, 2017 ; Polikistik over sendromu – ergenlerde ve erişkinlerde tanı ve tedavi. Ekim 17, 2018 ; Ergenlerde normal ve anormal adet düzeni tanımı ve PCOS tanısı. Ekim 17, 2018 Kadında Prolaktin Yüksekliği – Hiperprolaktinemi. Nisan 23, 2019 ; Polikistik Over Sendromu – yine, yeniden. Nisan 21, 2019 ;AMENORE- Adet kanamalarının hiç başlamaması veya sonradan gecikmesi ne anlama gelir, nasıl yönetilir? – *** *** ** ; Subklinik hipotroidi. Aralık 14, 2018 ;Üreme yaşındaki kadınlarda anormal vajinal kanamalar – *** *** **) ulaşabilirsiniz.

31 Ocak 2023 13:24
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 9370 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
vajinada yanma Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Duphaston kullanımı Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Özge Yücel çelik
Doç. Dr. Özge Yücel çelik Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Elif Nur Sevinç
Op. Dr. Elif Nur Sevinç Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Bahadır Codal
Op. Dr. Bahadır Codal Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Nazife Kartal Kara
Uzm. Dr. Nazife Kartal Kara Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Aslıhan Kara
Op. Dr. Aslıhan Kara Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube