BS
Soru Sahibi
2 Aralık 2021 11:56

Yag bezesi

saygılar başımın sağ tarafında iltihabı yag bezesi cıktı antibiyotikli meltemlerle 15 gün evvel patladı rahatladım tekrar olmaması için ne yapabilirim oyuğu nasil kapanabilir bazen kaşıntı yapiyor

1 cevap
Cevaplar (1)

Yağlanma ve sivilcelenme diyetle tetiklenir. Süt ürünlerinden uzak durmak gerekir. Bunun yanında yüksek karbonhidratlı beslenme azaltılmalıdır. Şekerli gıdalar için diyet yapılmalıdır. Cips, çerez vs yağlı olanlar tüketilmemelidir. Yağlanma karşıtı şampuanlar kullanılabilir. Sivice izi zamanla kapanır. Kapanmaz ise fraksiyonel lazer uygulaması gerekebilir. Çok yoğun iltihaplı sivilcelenmelerde isotretinoin tedavisi uygulanabilir. Bunun için dermatoloji uzmanı meslektaşıma başvurmanızı öneririm

2 Aralık 2021 15:46