YG
Soru Sahibi
15 Mart 2021 10:33

Xloir alışı

Sayın hocam iyi günler ben ürtiker hastasıyım ve hamileliğimde şiddetlendi,antihistaminik artık fayda etmiyor 23 haftalığım ve xloir aşısı yapıcam dedi doktor ama ben yine de sizin görüşünüzü almak istedim bu aşının bebeğime bir zararı olur mu

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Atila Karaalp
Tıbbi Farmakoloji

Sayın Gamze Hanım: Ne yazık ki bir süredir yaşadığım olağanüstü yoğunluk nedeniyle size zamanında yanıt veremedim. Umarım aşağıdaki yanıtım sizin için çok geç değildir. Xolair ticari isimli ilacın içinde omalizumab dediğimiz ve astımda sorun çıkartan Ig-E antikorlarının etkisini baskılayan bir etken madde bulunmaktadır. Bu maddenin gebelik üzerindeki etkileri detaylı olarak bilinmemektedir ancak az sayıda bildirimi yapılmış olgunun sonucuna göre bu ilacın gebeliğinize ve bebeğinize herhangi bir olumsuzluk oluşturması beklenmemektedir. Sağlıklı günler dilerim.

20 Nisan 2021 08:55