OA
Soru Sahibi
29 Aralık 2021 16:09

Xeplion

Merhaba, 26 yaşındayım. 4 aydır atipik psikoz teşhisinden dolayı aylık xeplion 100mg yükleme doz alıyorum. Aşırı derecede halsizlik ve yorgunluk yaşıyorum. Akşam 8de uykum geliyor ve uyuyorum. Yerimde duramama da olduğu için gündüz çok zorlanıyorum. Sizce ilaca devam etmeli miyim? Enerjimi getirecek bir çözüm öneriniz var mı? 1 yıllık reçete edilmiş bu ilaç beni çok halsiz biri yaptı ve artık dayanamıyorum. Covidden dolayı hastanelere randevu bulamıyorum. Lütfen yardımcı olun.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Öncelikle geçmiş olsun. Ayrıntılı ruhsal muayene yapmadan tıbbi kanaat bildirmek pek mümkün olmayabilir. Verdiğiniz bilgi değerlendirildiğinde; xeplion 100 mg aylık doz günlük yaşam kalitesini bozmasını beklemediğimiz bir doz. Pek çok antipsikotik ilaca kıyasla yan etki açısından ılımlı bir molekül. Sürekli uyku haliniz ruhsal durumunuzla mı ilişkili ( eşlik eden depresif duygu durum mu var, organik testler açısından demir, vitamin b12, folik asit... eksikliği mi var?, doz mu yeterli değil, ilaç değişikliği mi gerekli?), genel tıbbi duruma bağlı enerji düşüklüğü mü var?) ...değerlendirmek gerekir. Sürekli yerinde duramama hissi bu grup ilaçlara bağlı akatizi dediğimiz yan etkiden olabilir. Bunu da değerlendirmek gerekir. Eğer organik ya da diğer durumlara bağlı değilse o zaman durumunuza göre yeni tedavi planlaması gerekir. Uygun zamanda psikiyatristle görüşmeniz önemli. Tekrar geçmiş olsun.

29 Aralık 2021 20:39
OA
Soru Sahibi

Son 2 haftada covid de atlattık, onun da yorgunluk üzerinde etkisi olmuş olabilir mi hocam? Cevabınız için teşekkür ederim

29 Aralık 2021 23:57

Gecmis olsun. Eger iki hafta onceki ruhsal durumunuza ilave ( covid gecirdikten sonra) artan bir yorgunluk hali varsa, elbette bunun da etkisi olabilir.

30 Aralık 2021 00:22
Uzm. Dr. Emel Koyuncu Kütük
Uzm. Dr. Emel Koyuncu Kütük Psikiyatri

Yazar toplam 398 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Xeplion Uzm. Dr. Emel Koyuncu Kütük
Xeplion Uzm. Dr. Emel Koyuncu Kütük
Ativan isteğim hiç bitmiyor hocamm :(( Uzm. Dr. Emel Koyuncu Kütük
Değersizlik Uzm. Dr. Emel Koyuncu Kütük
Citoles hakkında Uzm. Dr. Emel Koyuncu Kütük
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Gülşah Çetin Psikiyatri
Dr. Zafer Subaşı Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube