Soru Sahibi
11 Mart 2021 08:41

Viskozite yüksekliği ve sebepsiz infertilite

Hocam merhaba. 9 yıllık evliyim. Esimin sıkıntısı yok. Tüm tetkiklerini yaptırdık.benimde çok büyük bir sıkıntım yok testlere göre. doppler yapıldı varikosel veya başka sıkıntı yok.iki testiste kireçlenme var yaygın.Teşhis olarak sebebsiz infertilite söylendi hep. Doğal yoldan bir 8. Hafta boş gebelik birde kimyasal gebe kaldı esim bu surede. 2 sefer farklı tarihlerde yapılan tüp bebek için yumurta toplandı. Döllenmelerde sıkıntı olmadı. 10 adet blast embriyo oluşmuştu. 4. transfer denemesinde tuttu ve sağlıklı dünyaya geldi . Şimdi ise normal yoldan çocuk sahibi olmak istiyoruz yine sıkıntı yaşıyoruz olmuyor. Geçmiş tahlillerimde sayıda ve morfoloji de sıkıntı yoktu. ileri hızlı hareket düşüklüğü vardı ve Viskozite yüksekliği ile sıvılaşma da 30 dakikanın altına dusmuyordu. Fakat yeni yaptığım tahlilde değerler düzelmiş dendi. 2 ml semen , toplam sayı 70 milyon, motilite %57,progresyon Total %57, progresyon (+3) %57 ,toplam ileri hareketli sperm sayısı 40×10 ,morfoloji kruger % 7 , Agr yok, jelat. yok, yuvarlak hücre sayısı 0,5×10, likefaksiyon süresi 30 dk. , Fakat viskozite yine yüksek +3 den fazla . Semendeki Viskozite yüksekliği acaba doğal yoldan döllenme olmasını etkiliyor ve sıkıntımız aslında bu olabilir mi? Çünkü buna yönelik hiç tedavi veya sıkıntı olur denmedi. Viskozite değerinin neden yüksek olabilecegi ve tedavi yolu varmıdır? Acaba bunun sebebi prostat sıvısı ile ilgili bir sorun olabilir mi? Şimdiye kadar bakılmadı hiç.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)

Prostat iltihabı araştırılabilir. Sonuç alamazsanız tekrar tüp bebek tedavisi gerekir

11 Mart 2021 12:30
Soru Sahibi

Hocam teşekkür ederim cevabınız için. Son soru olarak rahatsız ettiğim için şimdiden özür dilerim. Dün prostat muayenesi oldum. Normal olduğu söylendi.Sperm kültürü yapılmadı ama . Spermiyogramda enfeksiyon gözükmediği için sanırım.Bu arada dna hasarıda içinde iki gün önce tüp bebek merkezinde embriyolog olan bir merkezde sperm DNA hasar testi ve sprem değerlerine bakıldı. Dna hasar oranı %13 çıktı. Yalnız bir hafta önce tıp fakültesi Hastanesi'nde yapılan önceki mesajda yazmış olduğum sperm testinde kruger morfoloji %7 idi ve şekil bozukluklarına dair ayrıntı yoktu. Burda ayrıntılı olarak yapıldı. Morfoloji %3 çıktı. Volüm 3ml. Sayı 25 ml/ml, motilite ileri hızlı (a) 16, ileri hızlı (b) 30 , yerinde 6 olmak üzere a+b %46 çıktı. Likefaksiyon süresi 50 dakika, viskozite +++, çıktı. Morfoloji de 97 olan şekil bozukluğu içinde, 67 sperm baş şekil bozukluğu çoğunlukta. İmprlyn gıda takviyesi 3 ay kullanmam ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmem söylendi. Sizin değerlendirmeniz ne olur hocam. Aşılama veya tüp bebek için morfoloji değerinin kabul edilebilir seviyede düzelmesini beklemeli miyiz? Yüzde 3 ile yapsak gebelik oranını etkiler mi?

14 Mart 2021 11:42

Aşılama veya tüp bebek tedavisini istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz.

14 Mart 2021 13:21
Soru Sahibi

Hocam daha önce size yazmıştım ileri hareket a=16 b=30 ve morfoloji Kruger 3 idi .Varikosel teşhisi daha önceki doppler ve muayenede konmamıştı.Tekrar iyi bir merkezde doppler yaptırdım.Solda 3mm varikosel ve reflü çıktı. Ara sıra Ağrı'da yapıyordu kasıkta.Devlet Hastanesi'nde varikosel ameliyatı oldum.7 iç 2 dış damar bağlandı diye bilgi verdiler.Ameliyattan ilk gününden itibaren ağrı oldu.normal dediler ama 3. gün iyice artınca ultrasonda baktılar ve testis torsiyonu olmuş dediler ve kanlanma olmadığı için sol testis alındı . Acaba varikosel sırasında atardamarlar bağlanırsa torsiyon gibi testis 3 günde canlılığını kaybeder mi.Ameliyat üzerinden 5 buçuk ay geçti. Hormon tahlilleri normal ancak sperm değerleri çok kötü olmuş şuan. Ameliyat öncesi ml de 25 milyondu şuan ml de 400 bin . Hareket a+b 46 idi şimdi a=0 b=3 c= 5 hareketsiz yüzde 92. Morfoloji Kruger %3 idi şuan 0 olmuş. Sağ testis normal sonuçlara göre ama . Aşılama düşünüyorduk. Bu sonuçlara göre tüp bebek bile bizi kararsızlığı itti Sağlıklı sperm kalmaması nedeni ile. Varikosel ameliyatından sonra oluşan torsiyon sol testisin alınması ile travmadan kaynaklı düşmüş dediler ama bu derece düşmesi normal mi. Yarı yarıya bekliyordum ama değerler iyice dibe vurmuş.Değer daha kötüye gider mi hocam yoksa 6. Aydan sonra tekrar toparlanma ihtimali var mıdır değerlerin hocam. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

12 Ekim 2022 19:04

Daha kötü olabilir. Bir an önce tüp bebek yaptırın

13 Ekim 2022 14:29
Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez Üroloji

Yazar toplam 6459 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
böbrek sancisi Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Testis Yanması Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
böbrek agrisi Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Ereksiyon kaybı Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Peniste his kaybı -zedelenme Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Üroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube