hb
Soru Sahibi
1 Eylül 2022 15:55

Tükenmişlik sendromu

Öncelikle merhabalar,tükenmişlik sendromu yaşayan birine karşı nasıl davranılması gerektiği hakkında yeterli bilgiye ulaşamıyorum.Bu konuda vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli ve değerli.6 yıldır devam eden ve aslında sevgilim işe girene kadar çok güzel bir ilişkim vardı.Birbirimize karşı çok saygılıydık ve birbirimizi kırmamak için hep uğraşırdık.Ancak erkek arkadaşım işe gireli 7 ay oldu ve artık söylediği şeyler sebebiyle onu tanıyamıyorum.Bana dediği şeyleri kişisel algılamamaya,isteyerek demediğini düşünmeye çalışıyorum ama artık sağlıklı düşünemiyorum ve ona yardım etmek istiyorum.Bulunduğu iş çok sorumluluk gerektiren bir iş ve maalesef haftada iki gün olan tatili işveren bir güne indirdi,ayrıca işi vardiyalı ve evine 2 saatlik uzaklıkta.Aramız düzeldiğinde bu etkenlerin onu gerçekten çok yıprattığını anlattı,ve zaten bu konuda da sürekli sinirini dile getiriyor.Çocukluğumuzdan beri beraberiz ve onu yalnız bırakmak istemiyorum,bu sebeple tavsiyeleriniz benim için gerçekten altın değerinde.Şimdiden yardımınız için çok teşekkür ediyorum,saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Partnerinizin psikolojik iyilik halini bu kadar önemsemeniz çok sevindirici. Tabii elbette ki bu durumun sizin psikolojik iyilik halinize ve ilişkinizin dinamikleri ve memnuniyetine karşı olan etkilerini yönetmek istemeniz de çok önemli. Bu noktada birkaç atılacak adım var elbette. Öncelikle, partnerinizin işinden kaynaklandığını düşündüğünüz olumsuz duygularını yönetebilmeyi sağlaması gerekir. Bu hem kendisi için hem de çevresi için katkısı olacak bir durum. Bunun için bir psikolojik danışmanlık ve psikoterapi desteği alması ilk ve en önemli seçenek. Diğeri ve sizinle ilgili olan ise onu anladığınızı, yanında olduğunuzu ve yargılamadığınızı gösterebilmek. Bunların yanında, bahsi geçen davranışların size nasıl hissettirdiğini ve neler düşündürdüğünü ona aktararak bu süreci yönetebilmek adına ona sorumluluk vermek olacaktır. Bunlar kavga ile tartışma ile değil, sohbet ve güvenli ifade ile gerçekleşebilir. Ancak günün sonunda sizin sunduğunuz sosyal desteğin yanında, terapi her şekilde etkin olacaktır. Sevgiler LD

6 Eylül 2022 13:57