YE
Soru Sahibi
13 Mart 2018 18:52

TROMBÜS ve Behçet

Hocam merhabalar 24 yaşındayım Behçet hastasıyım kalbimde 40-45 mm çapında bir kitle TROMBÜS mevcut kardiyak mr sonucum şu şekilde:Sağ atrium lateral kesimde yerleşim gösteren diyastolik fazda triküspit kapaktan sağ ventriküle doğru Uzanım gösteren yaklaşık 24x15 mm çapında T1-T2 myokard ile izointes,gradient eko incelemelerde hipointes olarak izlenen postikontrast serilerde konstrat tutulumu göstermeyen lezyon,Behçet TANISI mevcut hastadalezyon ön planda TROMBÜS Leh’ine değerlendirilmiştir. Bununla birlikte tümörün içinde kanama olduğu MİKSOMA olgularında benzer görünüm saptanabilmektedir. Behçet TANISI mevcut olan hastada lezyon ön planda TROMBÜS Leh’ine değerlendirilmiş olmakla birlikte MİKSOMA ayırıcı tanıda dışlanamaz. Soru 1 : Behçet hastalığı bu kadar kalple ilgili sorun yaratırmı hocam Soru 2 : ilaçlarla tedavi ediliyordum fakat 7 aydır geçmiyor aynı şekilde kalbimde duruyor ve yerinde oynuyor tekrar pıhtı atarmı atarsa tehlike boyutu ne olur hocam birde 24 yaşımda ameliyatla alınmadı doğrumu olur ilerleyen dönemlerde göğüs kafesim açılacağı için başka sorunlar çıkarmı görüşünüz nedir? teşekkür ederim şimdiden cevapladığınız için hocam

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. H. Barbaros Kınoğlu
Kalp Damar Cerrahisi , Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi

Behçet hastalığı kalp - damar sistemi yapılarında da bozukluklara yol açabilmektedir.. Bu husu ile ilgili ileri tetkik ve tedaviniz için Cerrahpaşa Tıp Fakülte'sinde bulunan Behçet polikliniğine başvurmanızı öneririm..

14 Mart 2018 12:24
YE
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam

14 Mart 2018 12:29
Prof. Dr. H. Barbaros Kınoğlu
Kalp Damar Cerrahisi , Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi

tekrar geçmiş olsun, şifalar dilerim

14 Mart 2018 20:37