14 Nisan 2018 13:59

Aort kapak ameliyatı

Doktor bey iyi günler.Benim 11 yaşında oğlum var.Biküspit aortası var.1,5 yaşında anjiyo oldu. İki gün önce eko çekildi ve konseyden ameliyat kararı çıktı EKO SONUCU LV EF : 67/37 LVESÇ : 3,3 LVEDÇ : 5,4 IVS: 0,6 ARKA DUVAR 0,6 YORUM: apeks solda kalp kontraksiyonları iyi, LA VE LV normalden geniş izlendi. Atrial situs:SOLİTUS . Atrio-Ventriküler bağlantı: konkordan.Ventrikülo-Arteriyel bağlantı: konkordan.Sistemik venöz dönüş :normal.Pulmoner venöz dönüş normal.Atrial septum:Normal.İnterventriküler septum:normal. Aort :valvüler seviyede pgr 28 mmhg e ulaşan As izlendi.Aort biküspit açılım gösteriyor.Aortik anulüs 18 mm asendan aorta 2,7 cm Duktus- koarktasyon görülmedi Koroner arterler normal. Hocam çocuğumun kapağı tamir olurmu kapak değişimi dediler ben istemiyorum siz nasıl yardımcı olabilirsiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. H. Barbaros Kınoğlu
Kalp Damar Cerrahisi , Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi

Öznur hanım çocuğunuzun kapak yapısı hakkındaki bilgi operasyonun gerekliliği ve tamire uygunluğu konusunda çok yeterli bilgi vermiyor.Ancak ekokardiyografiyi yapan doktorunuz aort kapağının ileri derecede yapısal olarak bozuk olduğunu ifade etmiş ise tamirden uzaklaşılacaktır, bu durumda da ameliyatın zamanlaması konusunu aydınlatmak gerekir.. mevcut durumda çocuğunuzun ameliyatına klinik bulgular ile birlikte kara vermek lazım..

16 Nisan 2018 09:47