3 Mayıs 2013 21:31

Transtorasik Ekokardiografi

Hocam merhaba, Baş ağrısı şikayeti ile önce nörolojiye başvurdum ve çekilen beyim MR ı sonrası doktorum birşey çıkmadığını ve kardiyoloji muayenesinin yerinde olacağını söyledi. Kardiyoloji doktorum benden eko. efor testlerini istedi. Yapılan eko sonucunda çıkan raporu kısaca özetlemeye çalışırsam; 'Aort kök genişliği 2,3 sinüs valsalva hizasında 3,5 cm, asandan aort dilate 3,8 cm dir. Aort kapak biküspit ? Duvar kalınlık ve hareket amplitüdü normaldir. SONUÇ: Ascendan Aort Dilatasyonu, Biküspit Aort Kapak ? ' Yaşım 39. EKO yu çeken doktor belki BT anjiyo gerekebilir dedi. Tansiyonumda takip edilecek. Çıkan bu sonuç endişe verici bir durummudur? Cerrahi müdahale gerektirecek bir durum varmıdır? Şİmdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sonuclarçok kritik değil. Ama tansiyonunuz yükselmemeli ve BT Anjiyografi ile hem koroner arterler hem de Aort kökü ve asendan aorta net ölçülebilir. Ayrıntılı bilgi için *** *** **

4 Mayıs 2013 01:23