AD
Soru Sahibi
7 Mayıs 2021 10:56

Tiroid Nodül

Hocam merhaba, 72 yaş kadın hasta. 40 yıl önce cerrahpaşa nükleerde tiroid gravesten ameliyat olmuş. ( İsthmusektomi ) uzun süreli tiroid sıkıntısı olmadıgı icin dr gitmemis. 2016 yılında rastgele çekilen ultrasonda tiroidde yaygın multinodüller görülmüş. Euthyrox 25mg verilmiş. O yıldan beri yapılan kontrol ultrasonları şu şekildedir. 2016 yılı: büyüğü solda 21x16mm , sağda 4.2x4.5mm hipoekoik multinodüller. 2018 yılı: Sol tiroid lob boyutu 34x16x12 (?), soldaki nodül kontur lobulasyonuna sebep olmakta,sınırları seçilememekte ve kaba kalsifikasyonlar içermektedir. İİAB önerilir. (sonuç:adenomatoid benign) 2019 yılı: RDUS incelemede sol lobda büyüğü 19x13mm multinodüller. Belirgin hipervaskülarite mevcut. 2020 yılı: RDUS İncelemede 20x16mm sol lob, sağ lobda 10x11 hipoekoik nodül (sağ nodül biyopsi: adenomatoid benign) 2021 yılı: RDUS incelemede 30x17mm sol lob, sağ lobda 13mm lik nodül alanları. Tiroit bezi ve nodül çevresinde hipervaskülarite. Hocam sorum şu ki nodül boyutlarının bu derece oynaması neden kaynaklanıyor? Bu hastada malignite olasılığı nedir? Cerrahi müdahale gerekir mi? (Hasta aynı zamanda 2019 yılında16mm büyüklüğünde invaziv duktal karsinom tanılı, lenf nodu metastazı olmayan, radyoterapi almıs ve su an da endokrin tedavi almakta olan meme ca hastasıdır ve aromataz inhb. Kullanmaktadır.)

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

İyi geceler, gerçekten hastanızın tiroid nodül boyutlarında tutarsızlık mevcut bu incelemeyi yapan farklı radyoloji uzmanlarının ölçümünlerinden kaynaklanabilir ama son değerlendirmede sol lobdaki nodülde boyut artışı var ve hipervaskülarite söz konusu, biyopsi iyi huylu gelmekle birlikte, büyüyen nodüllerde kanser riskinden söz edebiliriz, ancak tek kriter büyüme değildir, tekrar deraylı yapılacak bir ultrasonda nodüllerdeki boyut dışında kriterlerin de kontrol edilmesiyle risk oranı daha kesin söylenebilir. Hipervaskülarite nodülün fazla hormon üretmekte olduğunun bir göstergesi olabilir bu nedenle hastanızın tiroid hormonları olan sT3, sT4 ve TSH nın yeni ölçüm seviyelerinin de bilinmesi iyi olur. (yazdığınız boyutların nodül boyutu olduğunu varsayarak cevapladım, şayet tiroid dokusunun boyutu ise o zaman nodül boyutlarının da ayrıca belirtilmesi ve ona göre değerlendirme yapmak gerekir)

10 Mayıs 2021 03:11
AD
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkür ederim, evet yazdıklarım tiroit nodüllerinin boyutu. st3,st4,TSH düzeylerinin hepsi normal. Aynı zamanda hasta Euthyrox 25mcg kullanmaktadır. Hastaya son USG 1 ay önce yapıldı ve kalın yerler şu şekildedir: Her iki Tiroit boyutu normal olup, Isthmus izlenmemiştir (opere). Tiroit bezi parankimi yaygın heterojen ve multinodüler görünümde olup en büyüğü sol lobda 30x17mm hipoekoik ve kaba kalsifikasyonlar içeren ve RDUS incelemede yoğun hipervaskülarite artışlı nodül mevcuttur. İİAB önerilir, Hocam İİAB tekrar oldu ve sonucu Yetersiz geldi. doktorumuz 3 ay sonra biyopsi tekrarı dedi ancak süphelendik, korkuyoruz. Meme kanserini daha yeni atlattı sayılır. Bir de hocam daha önce bu sonucu yetersiz gelen nodülün 2019 da İİAB sonucu: Kronik lenfositik tiroidit zemininde yerleşimli Adenomatoid Benign nodül olarak rapor edilmişti. Sizin düsünceleriniz ve öneriniz nedir? Çok teşekkür ederim.

10 Mayıs 2021 23:47

Benim görüşüme göre 30 mm lik kalsifikadyonlar içeren ve vaskülarite artışı gösteren nodül(iiab nin yetersiz gelmesi de görüşümü destekliyor) papiller tiroid kanseridir hastanızın ameliyat olmasını öneririm. Papiller tiroid kanseri çok iyi tedavi olabilen bir hastalıktır

12 Mayıs 2021 00:06
Prof. Dr. Tuğbay Tuğ
Prof. Dr. Tuğbay Tuğ Genel Cerrahi

Yazar toplam 591 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Meme usg sonuç😟 Prof. Dr. Tuğbay Tuğ
Hipoekoik nodül ve LAP Prof. Dr. Tuğbay Tuğ
Tiroid kitle Prof. Dr. Tuğbay Tuğ
Meme kanseri Prof. Dr. Tuğbay Tuğ
tiroid lopta kistil nodül Prof. Dr. Tuğbay Tuğ
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Serdar Civelek Genel Cerrahi
Uzm. Dr. Anıl Ergin Genel Cerrahi
Prof. Dr. Ali Ezer Genel Cerrahi
Op. Dr. Mehmet Tekin Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube