KS
Soru Sahibi
15 Nisan 2022 10:58

Tik

Merhaba hocam eşimin cocukluktan kalma tikleri var burun çekme agız burun oynatma vs.gibi. bunlardan cok rahatsiz oluyor 3 sene boyunca paxil kullandi sonra birakti. Biraktiktan 2 ay sonra tikleri artmaya başldı ilaca tekrar başladı. Bu kadar uzun dönem ilaç tedavisini uygun görüyor musunuz ? Birde bu ilaçlar eşimdeki cinselligi tamamen bitirdi bunun icin ne yapmamiz gerekir ? Simdiden teşekkürler

0
1 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (1)

Merhaba ,eşinizde olan Tık bozukluğu kronik bir tik bozukluğu gibi gözükmekte. Yaşamdaki stressör etmenler tik bozukluğunda tetikleyici olabiliyor. Eşinizin Paxil ' den fayda görmesi buna işaret. Çünkü Paxil bir antidepresan. Ruhsal olarak rahatlayınca tiklerin azalması ya da ortadan kalkması bunu gösteriyor. Fakat antidepresan ilaçlar çok sık olmamakla birlikte cinsel yaşantıyı olumsuz etkileyebiliyor. Bu noktada hekiminiz ile ilaç değişikliği konusunda görüsmenizde yarar var. Geçmiş olsun.

15 Nisan 2022 11:55
Uzm. Dr. Zeynep Arslan
Uzm. Dr. Zeynep Arslan Psikiyatri

Yazar toplam 49 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
sınav stresi Uzm. Dr. Zeynep Arslan
Ankiseyete Uzm. Dr. Zeynep Arslan
Anksiyete olabilir miyim? Uzm. Dr. Zeynep Arslan
Anksiyete bipolara çevirir mi Uzm. Dr. Zeynep Arslan
Nefes takıntısı Uzm. Dr. Zeynep Arslan
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Emel Özen Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube